Tero-Pekka Hämäläinen johtamaan Viestilehtien liiketoimintaa
Kauppatieteiden maisteri Tero-Pekka Hämäläinen, 57, on nimitetty Maaseudun Tulevaisuutta julkaisevan Viestilehdet Oy:n liiketoimintajohtajaksi.Liiketoimintajohtajana hän vastaa muun muassa aikakauslehtien taloudellisesta tuloksesta, yhtiön kaikkien lehtien sähköisten kanavien kehittämisestä ja tuloksesta, jakelusta, uuden liiketoiminnan tuotteistamisesta sekä asiakkuuksista.
Hämäläinen on toiminut viimeksi julkaisujohtajana Otavamediassa.
”Hämäläisellä on vahva liiketoimintaosaaminen ja kokemus voimakkaasti muuttuvasta toimintaympäristöstä”, Viestilehdet Oy:n toimitusjohtaja Heikki Laurinen kertoo.
”Hänen valintansa myötä Viestilehdet jatkaa vahvana maaseutuun liittyvien sisältöjen tuottajana. Satsaamme yhä painettuihin sanoma- ja aikakauslehtiin, mutta samalla lisäämme selvästi panoksia sähköisiin kanaviin. Näemme myös mahdollisuuksia erilaisessa maaseutuun liittyvässä uudessa liiketoiminnassa.”
Laurinen lupaa uudistuksia, joilla yhtiö palvelee entistä paremmin sekä lukijoita että ilmoittajia.
”Tammikuussa meillä aloittaa myös Mikael Pentikäinen , Maaseudun Tulevaisuuden uusi päätoimittaja. Jatkossa vahva yhteistyö sisällöntuotannon, myynnin ja liiketoimintajohdon välillä korostuu.”
Uuden liiketoimintajohtajan mukaan Viestilehdet on median murroksessa uinut vastavirtaan levikkien ja lukijamäärien kehityksessä.
”Haluamme edelleen olla johtava maaseutuun liittyvien sisältöjen tuottaja yhdistelemällä hyviksi osoittautuneita käytäntöjä ja uusia toimintamalleja asiakkaiden ehdoilla”, Hämäläinen sanoo.
Viestilehdet Oy kustantaa Maaseudun Tulevaisuutta, Koneviestiä, Aarretta ja Kylvösiementä. Yhtiön palveluksessa on noin sata työntekijää. Sen liikevaihto oli 27,6 miljoonaa euroa vuonna 2013.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


