Salaojayhdistys: Suunnittelijan pätevyys pitäisi saada investointituen ehdoksi
Nykyisin peltosalaojituksen voi suunnitella kuka tahansa – pätevyydelle ei ole asetettu vaatimuksia.
Peltosalaojituksen suunnittelua opiskelevat Mika Kauppinen (vasemmalla), Ville Tuomola, Jori Lahti, Juha Aalto ja Ville Lehtonen perehtyvät siihen, miten tietokoneella tehty salaojitussuunnitelma merkitään maastoon. Kuva: Johannes TervoSalaojainvestointiin voi saada investointitukea nykyisin maksimissaan 35 prosenttiin hyväksyttävistä kustannuksista.
Vaikka salaojainvestoinnit ovat usein hintavia ja vaikka peltosalaojat ovat käytössä jopa kymmeniä vuosia, niiden suunnittelijoilta ei tukiehdoissa edellytetä koulutuksella hankittua ammattipätevyyttä.
”Kuka tahansa saa suunnitella tuettavan salaojainvestoinnin”, ihmettelee ja harmittelee Salaojayhdistyksen toiminnanjohtaja Helena Äijö.
Äijön mielestä suunnittelijan riittävä pätevyys pitää saada salaojainvestoinnille myönnettävän tuen ehdoksi.
”On iso riski investoinnin teettävälle viljelijälle, jos urakan suunnittelee sellainen henkilö, jolla ei ole siihen tarvittavaa osaamista.”
Peltosalaojitukseen perehtymättömältä voi jäädä ottamatta huomioon monia sellaisia seikkoja, jotka ovat ojituksen onnistumisen kannalta avaintekijöitä. ”Esimerkiksi maalajien vaikutus tarvittavaan ojaväliin tai riittävän soramäärän määrittäminen”, Äijö toteaa.
Salaojayhdistyksen verkkosivuille on merkitty ne suunnittelijat ja urakoitsijat, jotka täyttävät yhdistyksen pätevyysjärjestelmän vaatimukset. Vaatimuksiin kuuluu, että erikoisammattitutkinnon salaojituksen suunnitteluosa on suoritettu.
”Salaojitus on viljelijän näkökulmasta sikälikin poikkeuksellinen työ, että se tehdään hyvin harvoin. Tavallinen viljelijä tuskin pystyy arvioimaan ilman ammattilaisen apua sitä, täyttääkö suunnitelma investoinnille asetetut odotukset.”
Jos salaojitus tavalla tai toisella epäonnistuu eikä salaojitus toimi halutulla tavalla, syyn jäljittäminen maan alle kaivetusta putkistosta on hyvin vaikeaa. Pahimmillaan peltoa joudutaan kaivamaan useaan otteeseen ja suunnittelijasta säästyneet rahat menetetään korkojen kera.
Hyvän suunnittelun tarve kasvaa myös ilmastonmuutoksen myötä. Kun sään ääri-ilmiöt lisääntyvät, myös pellon kuivatuksen toiminta on yhä tärkeämpää.
Lue myös:
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

