Viljasato on jäämässä keskimääräistä pienemmäksi - alle 3,3 miljardin kilon
Kauran näkymät ovat parhaat. Ohraa ja vehnää kertynee myös riittävästi kotimaan tarpeisiin.
Helteinen ja kuiva kesäkuu lyhensi ohran tähkät ja alensi samalla merkittävästi satonäkymiä. Kuva: Johannes TervoViljasadosta on tulossa hieman keskimääräistä laihempi, alle 3,3 miljardia kiloa. Se alittaa toteutuessaan 250 miljoonalla kilolla viime vuosikymmenen keskimääräisen viljasadon.
Sadon arvioidaan kattavan ruista lukuun ottamatta kulutuksen. Kokonaisuudessaan viljasato on jäämässä 16 prosenttia viime vuotta heikommaksi.
Luonnonvarakeskus, Luke, julkaisi perjantaina aamulla satokauden ensimmäisen ennusteen, joka perustuu tukihakemusten kylvöaloihin ja ProAgrian asiantuntijoiden arvioihin alueiltaan.
Arvioitu 3,3 miljardin kilon viljasatoarvio sisältää neljä pääviljaa. Ohran sadoksi ennustetaan 1,4 miljardia kiloa, kauran 1,1 miljardia kiloa ja vehnän 710 miljoonaa kiloa. Ruista kertyy näillä näkymin 70 miljoonaa kiloa.
Yhteistä on, että kaikkien viljojen satonäkymät ovat viime vuotta heikommat pitkälti kesäkuun helle- ja kuivuuskauden takia.
Ruissato jää alle puoleen, vehnäsato vähenee viidenneksen, ohrasato kutistuu kuudesosan ja kaura muutaman prosentin viime vuodesta.
Määrällisesti eniten pienenee ohrasato, 310 miljoonaa kiloa, ja prosentuaalisesti ruissato, 62 prosenttia, toteaa yliaktuaari Anneli Partala Lukelta.
Ruissato kattaa toteutuessaan noin 70 prosenttia kotimaisesta rukiin tarpeesta. Vuosi sitten saatiin erittäin iso ruissato ja sitä on vielä varastoissa.
Tärkeimmän vientiviljan, kauran, satonäkymät ovat lähes viime vuoden tasoa. Se taannee sen, että kauraa riittää vientiin aiempien vuosien tapaan.
Seuraava satoennuste saadaan runsaan kuukauden päästä 24. elokuuta.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

