Tavoitteena yksin hoidettava sonnikasvattamo
ALAVIESKA
Juha-Pekka Koutosen uusi sonnikasvattamo on rakennettu betonielementeistä karsinan aitoja myöten. Navettaan mahtuu vajaa 200 sonnia tai liharotuista hiehoa.
Kasvattamon pitäisi olla valmis toukokuun lopussa.
”Viimeistelyjen lisäksi puuttuu vielä lietekaivo. Alkuperäinen kahden kuukauden rakennusaikataulu on pitänyt tosi hyvin”, Koutonen kertoo.
Rakennustyöt on täysin ulkoistettu, mutta maansiirtotyöt Koutonen on tehnyt itse.
Kun Koutonen otti Atria Nauta -palveluun yhteyttä ensi kerran kolme vuotta sitten, suunnitelmissa oli yksinkertainen, yksin helposti hoidettava navetta.
Uudessa navetassa on läpiajettava ruokintapöytä ja rehu jaetaan apevaunulla. Karsinat ovat ritiläpohjalla, joten kuivitustyötä ei ole ollenkaan. Eläinten siirrot tehdään karsinoiden takana olevia käytäviä pitkin kerralla osastoittain suoraan autoon.
Kasvattamon rakennusurakan veti Rakennusliike Poukkula Oy, joka rakentaa tilanteen mukaan konseptinavetat myös tulevaisuudessa.
”Kokonaiskustannus pysyi kohtuudessa, verottomana 540 000 euroa. Halvemmalla tätä ei olisi saanut näin nopealla aikataululla. Tarkoitus oli kuitenkin saada projekti kevättöiden alta pois ja tuottamaan vielä tänä vuonna”, Koutonen kertoo.
Koutonen omistaa kotitilansa yksin. Sonnikasvatuksen lisäksi isäntä urakoi kylvöjä, paalausta, kasvinsuojeluruiskutuksia ja levittää lietettä.
Puolet tilan tuloista tulee urakoinnista.
Tilakaupat Koutonen teki vanhempiensa kanssa neljä vuotta sitten. Tilalla oli 27 hehtaaria peltoa ja 110 hehtaaria metsää. Eläimet oli hetkeä aiemmin laitettu pois.
Nyt peltoa on yli 70 hehtaaria. Isännällä oli kova työ saada tila tuottamaan ja pankki uskomaan toimintaan.
”Alun perin olisin halunnut uuden sonnikasvattamon valmiiksi aiemmin, mutta suunnittelussa ja byrokratiassa meni aikaa. Sain kuitenkin naapurin navetan käyttööni kulukustannuksilla, joten pääsin aloittamaan heti eläintenpidon 30 sonnilla”, Koutonen kertoo.
Koutonen kiittelee hyviä naapurisuhteita, lomittajia ja yhteistyötä paikallisten isäntien kanssa. Ilman näitä tilan nostaminen kannattavaksi tuskin olisi onnistunut.
”Keväisin kylvön aikaan olen käyttänyt maksullista lomituspalvelua, joten olen saanut olla koko ajan pellolla. Tänä vuonna olen palkannut tilapäistä työvoimaa sekä veljeni kokopäiväisesti tilalle töihin.”
JONNA TAKKUNEN
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
