Viljan hinnat laskuunmuualla, meillä nousua
Yhdysvaltojen maatalousministeriö julkaisi torstaina kutakuinkin yllätyksettömän hel-
mikuun sato- ja varastokatsauksen, mikä käänsi hinnat kuitenkin laskuun. Etenkin vehnä halpeni loppuviikolla Atlantin molemmin puolin.
Suomessa hintatrendi on edelleen nouseva. Maaseudun Tulevaisuuden hintaseurannassa on tällä viikolla 57 tarjousta, joista nousua on 17 tarjouksessa.
Hinnat vahvistuvat neljättä viikkoa peräkkäin.
Ostajat korottivat leipä- ja rehuvehnien ja rehuohran hintoja ja etenkin leipävehnä vahvistui. Avena, Kesko ja Kinnusen Mylly nostivat leipävehnätarjouksiaan 6–7 euroa tonnilta tälle viikolle ja Raisiokin lähes saman verran.
Pariisin Matif-pörssissä viikko oli kaksijakoinen. Hinnat vahvistuivat alkuviikolla, mutta Yhdysvaltojen maatalousministeriön raportti käänsi hinnat reippaaseen laskuun viikon lopulla.
Lähin vehnäfutuuri vajosi viikossa 7 euroa tonnilta päätyen 210,5 euroon.
Maissi ja rapsi luisuivat lievästi.
Chicagossa viikko oli samanlainen. Maaliskuun vehnäfutuuri luisui liki 9 euroa tonnilta ja maissi ja soija 3 euroa. Euroopan talouskriisi puski hintoja alaspäin ja maatalousministeriön raportti painoi etenkin vehnää.
Maailman vehnälaarien ennustetaan olevan ensi kesänä ennätyksellisen suuria. Yhdysvaltojen maatalousministeriö korotti lievästi varastoennustettaan torstain raportissa ja povaa vehnävarastoiksi 213 miljardia kiloa.
Edellinen ennätys on 12 vuoden takaa satokaudelta 1999/2000, jolloin laarissa oli seuraavan sadon kynnyksellä 210 miljardia kiloa.
Luvut eivät ole suoraan verrannollisia, sillä samaan aikaan viljan tuotanto ja kulutus ovat kasvaneet yli 100 miljardia kiloa vuodessa. Vuosikymmen sitten varastot riittivät 140 päivän kulutukseen, nyt 114 päiväksi.
Vaikka vehnästä korjattiin historian suurin sato, se ei riitä ensi satokaudella, sillä kulutus kasvaa 1,7–1,8 prosentin vuosivauhtia.
Rehuviljoissa varastotilanne on entistä tukalampi. Ministeriö leikkasi hieman satoarviota ja nosti samalla kulutuslukuja. Rehuviljaa on laareissa enää 50 päivän tarpeisiin.
EU on kohentanut asemiaan viljamarkkinoilla, kun kylmyys hyydyttää Itä-Eurooppaa. Venäjän satamat hiljenivät, kun Asovanmereltä ei jäiden takia pääse Mustalle merelle.
Jäissä seisoi loppuviikolla 130 alusta.
VEIKKO NIITTYMAA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
