Lanta leviää ilman vaunua Ähtärissä
Ähtärissä tutustuttiin perjantaina uuteen lietteenlevitysmenetelmään, jossa lanta levitetään pellolle ilman vaunua. Tilakokojen kasvu on lisännyt kiinnostusta vaunuttomaan levitykseen.ÄHTÄRI (MT)
Ähtäriläisen Juha Kantoniemen tilalla on parin vuoden ajan testattu uudenlaista lietteenlevitysmenetelmää, jossa lanta levitetään pellolle ilman levitysvaunua.
Käytössä on Slurry Kat -laitteisto. Sen osina ovat pumppu, maksimissaan kaksi kilometriä letkua, letkukelat, joilla letkut levitetään ja keritään pois, sekä levitystraktorissa joko multain tai letkulevitin.
”Menetelmän vahvuus on siinä, että se mahdollistaa pellolle menon keväisin jopa pari viikkoa ennen kuin kylvöt alkavat. Toisaalta lietteenlevitys onnistuu paremmin syksyllä vaikeissa olosuhteissa. Liikkuvan yksikön paino on käytännössä melkein pelkästään traktorin paino, joten sitä on helpompi liikutella sadesäällä ja pehmoisella maalla”, kertoo Y-Agron tuotepäällikkö Mika Erkkilä .
”Ehdottomasti suurin hyöty tässä on, että levitys voi alkaa aikaisemmin ja tallaava vaikutus jää kärryn puuttuessa pois. Tällöin myös kasvu paranee.”
Kyseinen lietteenlevitystapa soveltuu suurille peltolohkoille.
”Kyseistä menetelmää on mielekästä käyttää, kun peltolohkot ovat riittävän laajat. Kiinnostus onkin kasvussa tilakokojen kasvun myötä”, sanoo Erkkilä.
Lietteenlevitysmenetelmää esiteltiin asiasta kiinnostuneille perjantaina Ähtärissä järjestetyssä demopäivässä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

