Vehnä ohitti ohran rehuteollisuudessa
Rehuteollisuus käytti vuoden ensimmäisellä neljänneksellä eniten rehuvehnää. Viljapakka heitti volttia, sillä karjanrehujen selkärankana pidettyä ohraa käytettiin vasta kolmanneksi eniten. Kauraakin päätyi teollisiin rehuihin ohraa enemmän.Maatalouden tietopalvelukeskus Tike julkaisi perjantaina teollisuuden ja kaupan viljan osto-, käyttö- ja varastotilastot tammi–maaliskuulta.
Alkuvuoden luvut ovat yllätyksellisiä sikäli, että rehujen perusraaka-aineena käytettyä ohraa korvattiin vehnällä ja kauralla. Kolmen alkukuukauden aikana vehnä nousi tärkeimmäksi rehuviljaksi teollisissa rehuissa ja kauran käyttökin ohitti ohran.
Viime syksyn viljasato alkaa näkyä tilastoissa. Ohraa kertyi laareihin vähän ja siitä on ollut niukkuutta koko talven varsinkin, kun ohraa on myös viety.
Toisaalta vehnää korjattiin reilusti yli kotimaan tarpeen niin, että vientiinkin arvioitiin liikenevän 300 miljoonaa kiloa. Myöhäisen puintikauden takia rehuvehnää on tullut myyntiin leipäviljaa enemmän.
Rehuteollisuus on lisännyt viljan käyttöä tasaisesti 3–4 prosentin vuosivauhtia. Viime vuonna viljaa tarve kasvoi 4,2 prosenttia 616 miljoonaan kiloon ja nousu on jatkunut tänä vuonna.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


