Nitraattihelpotukset voimaan heti
Lannan kuormaamispaikan ei tarvitse olla alfaltoitu. Riittää, että se on kovapohjainen. Tämä on yksi helpotuksista, jotka valtioneuvosto teki nitraattiasetukseen tänään.Keväällä annettu uusi nitraattiasetus aiheutti heti voimaan tultuaan kovaa keskustelua. Se sääti, että lannan kuormauspaikan tulee olla tiivis. Ympäristöviranomaiset tulkitsivat asiaa niin, että alustan pitää olla asfalttia tai vastaavaa.
Maatalous- ja ympäristöministeri Kimmo Tiilikainen lupasi asetukseen helpotuksia, ja nyt ne on tehty.
Myös syksyn lannanlevitykseen tuli joustoa. Lantaa voi nyt levittää pellolle vielä marraskuussa, jos sää on estänyt levityksen kasvukauden aikana. Tähän asti raja on ollut lokakuun loppu.
Marraskuisesta levityksestä tehdään ilmoitus kuntaan.
Varsinkin lammastilat korostivat, että lantaa pitää saada aumata talven yli, jotta se jälkikompostoituisi. Kevään asetus ehti kieltää aumojen pitämisen pellolla marras–tammikuussa. Nyt talviaumaus on mahdollista työteknisistä syistä.
Auma voi kuitenkin olla pellolla enintään vuoden sen perustamisesta.
Lisäksi aumavarastoinnin edellytyksiä helpotettiin: Yhteen aumaan voidaan sijoittaa joko vähintään yhden hehtaarin alalle tai koko lohkolle ja siihen rajautuville lohkoille levitettävä määrä lantaa.
Aumausta koskevat muut säännökset pysyvät ennallaan. Lannassa pitää olla kuiva-ainetta vähintään 30 prosenttia ja auma pitää sijoittaa, pohjustaa ja peittää niin, ettei ravinteita huuhtoudu. Auman perustamisesta tehdään ilmoitus kuntaan.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

