Mhy-vaaleihinhaetaan ehdokkaita
Metsänhoitoyhdistysten valtuustovaalien ehdokasasettelussa on päästy hyvään vauhtiin, kertoo MTK. Toukokuun loppuun mennessä ehdolle oli asettunut koko maassa jo noin 400 henkilöä.
Ehdolle vaaleihin voi asettua koko kesän, ehdokasasettelu päättyy 10. elokuuta.
Metsänhoitoyhdistysvaalit järjestetään syyskuussa postivaalina.
Viimeinen äänestyspäivä on 21.9. ja tulokset julkistetaan 28.9. Maan 96 metsänhoitoyhdistykseen valitaan yhteensä yli 2 000 valtuutettua.
MTK:n metsänhoitoyhdistyksille tekemän kyselyn perusteella suurimmassa osassa yhdistyksiä ehdokasasettelu on lähtenyt jo vauhdilla käyntiin. Aktiivisimmin liikkeellä on oltu Pohjois-Suomessa ja ruotsinkielisellä rannikolla.
Ehdokkaiksi toivotaan koko maassa erityisesti naisia, nuoria ja myös muualla kuin metsiensä sijaintipaikkakunnalla asuvia metsänomistajia.
Metsänhoitoyhdistyslakia uudistetaan ja yhdistykset ovat tärkeiden valintojen edessä. On todennäköistä, että yhdistysten toiminnan puitteet muuttuvat oleellisesti tulevalla valtuustokaudella.
Tulossa oleva lakimuutos tarjoaa metsänhoitoyhdistyksille uusia mahdollisuuksia kehittää toimintaansa.
Vaaleissa metsänomistajat voivat vaikuttaa siihen, millaisia palveluita oma metsänhoitoyhdistys tulevaisuudessa tarjoaa.
MT
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
