AFRY osti Simosolin ja MosaicMillin
Konsulttiyhtiö pyrkii parantamaan digitaalisten metsäpalvelujen tarjontaansa.
MT kertoi Simosolin hankkeista viime vuonna julkaistussa jutussa. Kuvassa Jussi Rasinmäki (vas.), Lauri Tamminen ja Outi Kekki. Kuva: Jarno MelaKonsulttiyhtiö AFRY on ostanut metsäalan ohjelmistoyhtiö Simosol Oy:n ja MosaicMill Oy:n, joka käyttää lennokki- ja satelliittidataa metsäninventointilaskelmien tekoon.
"Simosolilla on ainutlaatuista teknologiaa, joka mahdollistaa asiakkaille tehokkaan metsäomaisuuden hoidon sekä kestävän ja kannattavan metsänhoidon strategisen suunnittelun", bioteollisuudesta vastaava johtaja Saara Söderberg sanoo AFRYn tiedotteessa.
AFRY pyrkii yritysostoilla luomaan pohjaa täsmämetsätaloudelle, joka yhdistää tarkan, puukohtaisen metsävaratiedon muihin tietolähteisiin ja käyttää toimivaksi todistettua simulointi- ja optimointialustaa.
AFRy syntyi suomalaisen Pöyryn ja ruotsalaisen ÅF:n fuusiossa 2018.
Lue myös:
Simosol loi metsäalalle tietokoneohjelmiston, joka "suunnittelee ihan mitä vain"
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
