Metsänhoitomaksut erilleen
Nyt kun metsänomistajat saavat itse päättää, maksavatko he metsänhoitoyhdistyksen jäsenmaksun vai eivät, niin olisipa kiva saada maksulaput eriteltyinä. Metsänhoitoyhdistyksissä on todella suuria eroja. Moni metsänomistaja käyttää usean metsänhoitoyhdistyksen palveluita, mutta verohallinnon lähettämän maksulapun kanssa ei ole voinut valita.
Nyt toivon sitä, että jokainen yhdistys lähettäisi oman maksulappunsa.
Meillä on perheessä kokemusta siitä, miten Y:n kunnassa yhdistys ei tee mitään, vaikka metsänhoitosuunnitelma on.
Mitään palautetta ei yhteydenottoihin tule. Puunmyynti onnistui vasta kun otin itse Metsäliittoon yhteyttä.
K:n kunnassa yhdistys lähetti metsurin taimikonhoitoon, vaikka omistajana en ollut sitä tilannut! Lasku kyllä tuli.
Mitään näin kummallista en ole kokenut: metsuri peuhaa minun metsässäni tilaamatta ja minun tietämättäni! Taimikonhoito sujui kyllä hyvin, mutta eikö metsänomistajalta olisi voinut edes kysyä asiasta?
V:n kunnassa yritys on kova, mutta kun toimistossa väki vaihtuu, niin tulos on mitä sattuu.
Puukauppa ei toteudu eikä metsänhoitosuunnitelman mukaista nuoren metsän hoitoa saada aikaan.
Iloinen yllätys onkin Etelä-Pohjanmaa, jossa Alavuden metsänhoitoyhdistys on toiminut kuin unelma: kaikkiin viesteihin on vastattu, puuta on myyty ja ojitustöitä sekä taimikonhoitoa on tehty.
Selvää lienee, ettemme enää halua kuulua kahteen edellä mainittuun yhdistykseen mutta V:n kunnan ja Alavuden yhdistys ovat yhä luottamuksemme arvoisia.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
