Postin jakelussa ongelmia - sähkövika postikeskuksessa viivyttää etelän jakoja
MT ja Kantri saattavat jäädä tulematta Turku-Hämeenlinna-Lappeenranta -linjan eteläpuolella.
Sähköverkon vika on rikkonut Helsingin Pasilassa Postin jakelukeskuksessa koneita. Kuva: Sari GustafssonHelsingissä on ollut sähköverkon laaja vika keskiviikkoaamuna. Posti tiedottaa, että siitä aiheitui Pasilan pääpostikeskukseen konerikkoja.
Tiedotteen mukaan vikoja korjataan parhaillaan ja postinlajittelua tehdään poikkeusjärjestelyillä. Tilanne aiheuttaa kuitenkin viivettä postinjakeluun Turku - Hämeenlinna - Lappeenranta -akselin eteläpuolella.
"Tämän hetkisen arvion mukaan osa kirjeistä, aikakauslehdistä ja suoramarkkinointilähetyksistä voi viivästyä vuorokaudella. Viive ei koske paketteja", Posti kertoo.
Keskiviikon MT:n mukana ilmestyy myös Kantri. Sähköongelmat tuntuvat edelleen myös MT:n toimituksen työssä, sillä verkkouutisten päivittäminen on sujunut keskiviikkoaamun aikana normaalia hitaammin.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
