Kalajokilaakso: Sianpäitä Ylivieskan virastotalolla
Ylivieskan virastotalolta löytyi torstaiaamuna viisi sianpäätä ja yksi sanomalehti Kalajokilaakson ulko-oven edestä.
Ylivieskasta löydetyt sianpäät eivät olleet kovin hyvässä kunnossa päinvastoin kuin kuvan yksilö. Kuva: Kankaanpää JaanaSanomalehti Kalajokilaakson ulko-oven edestä löytyi torstaiaamuna sianpää Ylivieskassa, lehti kertoo. Pää oli naulattu kiinni betoniin oven ulkopuolelle.
Lisäksi Ylivieskan virastotalolla portailta löytyi kaikkiaan viisi sianpäätä, jotka poliisipartio vei hävitettäviksi.
Ylivieskan poliisiaseman tutkija kertoi, että virastotalon alueen valvontakamerassa näkyy kaksi nuorehkoa miestä, mutta kameran kuvan laatu ei ole kovin hyvä.
"Meille on jätetty tutkintapyyntö, ja jos tekijät saadaan kiinni, kyseessä on ensisijaisesti jätelain rikkominen. Muut syytteet ratkeavat paljolti sen perusteella, mikä on ollut motiivi."
Virastotalon toiminnan kohde jää epäselväksi, sillä kohteena olleessa talossa sijaitsee useita valtion virastoja.
"Kyse on ilmeisesti jonkinlaisesta mielenilmaisusta, jonka tarkoitus tällaisenaan jää hämäräksi. Kummassakaan tapauksessa ei ole uhattu ketään", tutkinnanjohtaja, rikosylikonstaapeli Maarit Kaskinen toteaa.
Kalajokilaakson päätoimittaja Katariina Anttila tulkitsee törkeän teon hyökkäykseksi sananvapautta vastaan. Hän ei halua yksilöidä asiaa tämän tarkemmin.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat