Karjalaisia erätarinoita kerätään talteen
Suomen Metsästysmuseo ja Karjalan Liitto järjestävät luovutetun Karjalan eräperinteen keruun. Tavoitteena on saada talteen vielä tavoitettavissa oleva tieto luovutetun Karjalan metsästäjistä ja kalastajista, metsästysoloista sekä metsästys- ja kalastustavoista.
Karjalalla on vankka asema suomalaisessa eräperinteessä ja eränkäynnin historiassa. Luovutettu Karjala oli riistamaantieteellisesti mielenkiintoinen ja monimuotoinen alue. Maankuuluja karjalaisia eränkävijöitä olivat muun muassa Vornasen veljekset ja Shemeikat.
Vanhat eräperinteet elivät vielä talvisodan aattona vahvoina. Laaja Laatokka, itäinen Suomenlahti ja Vuoksen vesistö antoivat karjalaisille hyvät kalastusmahdollisuudet ja johtivat kehittyneen ja monipuolisen kalastuskulttuurin syntyyn. Sekä Laatokasta että Suomenlahdelta voitiin lisäksi pyytää hylkeitä.
Muistitietoa voi lähettää kaikesta karjalaiseen metsästykseen ja kalastukseen liittyvästä. Tietoa haetaan yhtä lailla vaikkapa kalastusveneiden teosta, riista- ja kalaruokien valmistuksesta, metsästys- ja kalastustaioista tai tunnetuista kala- ja metsämiehistä.
Keruuvetoomus on osoitettu myös evakoiden jälkipolville, ovathan karjalaiset eränkävijät jo hyvin iäkkäitä. Keruuseen vastaaja voi haastatella esimerkiksi vanhempiaan, isovanhempia tai sukulaisia ja tehdä haastattelujen pohjalta kirjallisen vastauksen kertojien nimet mainiten tai luovuttaa tekemänsä haastattelut Metsästysmuseon arkistoon.
Keruu on kaikille avoin. Keruun tueksi on perustettu myös Facebook-ryhmä Karjalaisii erätarinoi kerruu.
Metsästysmuseo on mukana Karjalaisilla kesäjuhlilla Hyvinkäällä 13–14. kesäkuuta ja on siellä valmistautunut haastattelemaan halukkaita paikan päällä.
Tarkat vastausohjeet selviävät keruuesitteestä, joka on tulostettavissa Karjalan Liiton ja Suomen Metsästysmuseon kotisivuilta.
Ajatus keruusta keksittiin luovutetun Karjalan evakoiden jälkeläisten, lähinnä antrealaisten perustamassa Kuparsaaren metsästysseurassa. Seura pyrkii ylläpitämään vanhoja karjalaisia eräperinteitä. Keruun suojelijana toimii Karjalan Liiton puheenjohtaja Marjo Matikainen-Kallström.
MT
www.karjalanliitto.fi
www.metsastysmuseo.fi
Laaja Laatokka, itäinen Suomen-
lahti ja Vuoksen vesistö antoivat
karjalaisille hyvät kalastus-
mahdollisuudet ja johtivat kehittyneen ja monipuolisen kalastuskulttuurin syntyyn. Sekä Laatokasta että Suomenlahdelta
voitiin lisäksi pyytää hylkeitä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
