Lauri Vuorinen täräytti jättiyllätyksen ja kiri sprintissä MM-pronssille
Suomalaisten mitalitili avattu Trondheimissa.
Lauri Vuorinen, 30, hiihti ensi kertaa urallaan arvokisojen finaalissa ja otti heti mitalin. Kuva: LEHTIKUVA / Markku Ulander.Lauri Vuorinen on avannut suomalaisten mitalitilin Trondheimin MM-hiihdoissa heti avauspäivänä. Vuorinen hiihti pronssille miesten sprinttikilpailussa.
30-vuotias Vuorinen on usein menestynyt arvokisojen aika-ajoissa, mutta välieräpaikatkin ovat kiertäneet häntä. Trondheimissa hän pyyhki pettymykset harteiltaan ja pääsi tuulettelemaan mitalia ison yleisön edessä. Aiemmin hän oli ollut arvokisoissa parhaimmillaan 14:s olympialaisissa ja 15:s MM-kisoissa.
”Itselle tällä on se merkitys, että kun on tullut arvokisoissa paljon epäonnistumisia, niin nyt tuli onnistuminen”, Vuorinen sanoi Ylelle.
Hän muistutti, että mitalilla on myös se merkitys, että suomalaiset voivat onnistua myös vapaalla hiihtotavalla. Yleensä perinteistä on pidetty suomalaisten vahvimpana etenemistapana.
Vuorinen kiitteli huoltojoukkoja, jotka saivat hänelle liukkaat sukset alle. Hän onnistui myös taktisesti hyvin, sillä hän löysi pehmeäksi muuttuneen reitin varrelta paikkoja, joissa oli hyvä iskeä.
Viime kaudella Vuorinen ylsi ensi kertaa urallaan maailmancupissa palkintosijalle, kun hän oli toinen Falunissa. Se sai jatkoa marraskuussa Rukan kakkossijalla.
Vuorisen mitali on suomalaismiesten ensimmäinen arvokisojen sprintissä. Laji tuli arvokisaohjelmaan vuonna 2001 Lahdessa, ja tätä ennen parhaat arvokisasijoitukset olivat Ari Palolahden nelossija sprintin arvokisadebyytistä 24 vuotta sitten ja Joni Mäen nelossija viime olympialaisista Pekingistä.
Miesten sprinttikultaa hiihti Norjan Johannes Hösflot Kläbo, jolle voitto oli kuudes peräkkäinen arvokisojen sprinteissä. Toinen oli Italian Federico Pellegrino.
Suomalaisista Emil Liekari pääsi aika-ajosta jatkoon, mutta karsiutui ensimmäisessä erävaiheessa ja oli 16:s. Niilo Moilanen 34. sijallaan ja Mäki 37. sijallaan karsiutuivat aika-ajossa.
Suomalaisnaisten paras sijoitus sprintissä oli Jasmi Joensuun yhdeksäs sija. Ylivoimaiseen MM-kultaan karkasi Ruotsin Jonna Sundling ennen Norjan Kristine Stavås Skistadia. Sveitsin Nadine Fähndrich oli kolmas.
Joensuu kilpaili ensi kertaa urallaan MM-kisojen välierissä. Ennen Trondheimia hän oli ollut MM-kisojen sprintissä parhaimmillaan 16:s.
Suomalaisista Jasmin Kähärä oli 14:s ja Katri Lylynperä 27:s. Amanda Saari karsiutui aika-ajojen 40. sijallaan.
Trondheimissa mitalilajit avannut sprintti kilpailtiin vapaalla hiihtotavalla.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



