Donald Trump harkitsee tuontitulleja maille, jotka eivät tue hänen Grönlanti-suunnitelmiaan
Trump on vaatinut Grönlannin liittämistä Yhdysvaltoihin ja perustellut sitä väitteillä, joiden mukaan Kiina ja Venäjä aikoisivat vallata Grönlannin.
Tanskassa vieraileva Yhdysvaltain republikaanisenaattori Lisa Murkowski puolestaan sanoi, että Grönlanti tulee nähdä liittolaisena eikä varallisuutena. LEHTIKUVA / AFP.Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoo, että hän saattaa asettaa tuontitulleja maille, jotka eivät tue hänen Grönlanti-suunnitelmiaan. Trump sanoo, että Yhdysvallat tarvitsee Grönlannin kansallisen turvallisuuden takia.
Trump kommentoi asiaa Valkoisessa talossa. Trump on vaatinut Grönlannin liittämistä Yhdysvaltoihin ja perustellut sitä väitteillä, joiden mukaan Kiina ja Venäjä aikoisivat vallata Grönlannin.
Aiemmin perjantaina Tanskassa vieraileva Yhdysvaltain republikaanisenaattori Lisa Murkowski sanoi, että Grönlanti tulee nähdä liittolaisena eikä varallisuutena.
Noin kymmenen Yhdysvaltain kongressin jäsentä vierailee Kööpenhaminassa, missä he ovat keskustelleet Grönlannin tulevaisuudesta tanskalaisten ja grönlantilaisten poliitikkojen kanssa.
Edustajat kuvailivat tapaamisen jälkeen järjestetyssä lehdistötilaisuudessa keskusteluja rakentaviksi ja tärkeiksi.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
