Viljasadon arvo putosi viidenneksellä
Suomen kuluvan vuoden viljasadon arvo putosi noin viidenneksellä, vaikka maa- ja metsätalousministeriön tietopalvelukeskus Tiken arvion mukaan viljaa korjattiin puoli miljardia kiloa viime vuotta enemmän.
Viljan hinnat ovat tulleet kohisten alas. Rehuviljan hinnat ovat halventuneet yli kolmanneksen, vehnän liki neljänneksen ja rukiin 15 prosenttia.
MT:n laskelmien mukaan sadon arvo putosi noin 170 miljoonaa euroa viime satokauden bruttohintaa pienemmäksi.
Professori Jyrki Niemi Maa- ja elintarviketalouden tutkimuskeskuksesta arvioi, että kuluvan kauden luvuissa ei ole mitään yllättävää. Viljan hinnat ovat laskusta huolimatta hänen mukaansa tyydyttäviä, jos niitä vertaa 2000-luvun alkuun.
Niemen mukaan samantapaisia tuloksia on saatu maatalouden kannattavuuskirjanpidossa. Viljatilojen kannattavuuskerroin pysytteli 0,4:n tuntumassa 2010–2012, mutta on painumassa alle 0,25:een tänä vuonna.
EU:n mittakaavassa viljasato pienenee ensi vuonna, vaikka vehnän satonäkymät kohenevat, arvioi ranskalainen Strategie Grains.
Kokonaissaldo pudonnee 1,5 prosentilla 297 miljardiin kiloon.
Etenkin isojen viljamaiden Saksan ja Ranskan sekä Tšekin ja Puolan sadot laskevat. Ruotsissa, Tanskassa ja Britanniassa vehnäsadon odotetaan kasvavan vielä enemmän ja palaavan tavanomaiseksi.
Sivu 9
Vehnän sato-
näkymistä huolimatta viljojen kokonaissadon povataan alenevan 1,5 prosenttia 297 miljardiin kiloon.«
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
