IS: Korjaamoyrittäjä ei suosittele ladattavia hybridiautoja suomalaisille
Täyssähköautot ovat osoittautuneet yksinkertaisuutensa ja akustojensa kunnon vuoksi toimintavarmemmiksi.Ilta-Sanomat uutisoi, että Kokkolan Autohuollon toimitusjohtaja Jesse Haapala ei suosittele suomalaisille ladattavia hybridiautoja.
Haapala toteaa olevansa samoilla linjoilla kroatialaisen EV Clinic -sähköautokorjaamon kanssa, joka kehotti asiakkaitaan välttämään useita erimerkkisiä lataushybridiautoja.
”Täyssähköautoa suosittelen, koska niiden akustot pysyvät paremmassa kunnossa ja ovat rakenteeltaan huomattavasti yksinkertaisempia”, Haapala sanoo IS:lle.
Haapala kertoo akkuongelmien olevan hybrideissä yleisiä noin 150 000–200 000 ajokilometrin jälkeen.
Kokkolan Autohuolto luopui Skoda-merkkihuoltostatuksestaan akustojen korjauksiin liittyvien takuutöiden vuoksi.
Yritys käyttää pääasiassa käytettyjä akustoja akkuvikojen korjaamiseen. Haapalan mukaan valmistajien tapa vaihtaa vain akun yksi viallinen moduuli kerrallaan ei ole optimaalinen ratkaisu, sillä se voi johtaa epätasapainoon akkupaketissa.
Akkuvikojen korjaaminen voi maksaa merkkihuolloissa helposti viisinumeroisia summia.
Asiasta kertoi ensimmäisenä Iltasanomat:
Kokkolan Autohuollon Jesse Haapala varoittaa ladattavista hybridiautoista - Ilta-Sanomat
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat






