IS: Yli 50 000 suomalaista on jo ehtinyt poistaa Koronavilkun puhelimestaan – sovelluksen kautta saatu vain 41 tartuntailmoitusta tähän asti
Koronavilkku-sovellusta on ladattu tällä hetkellä noin 1,8 miljoonaa kertaa, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL:n tiedonhallintajohtaja Aleksi Yrttiaho Twitterissä.
THL:n sivuilta ladattavan Koronavilkun poistamisten syyt ovat vielä selvittämättä. Arveluja liikkuu muun muassa akun virrankulutuksen lisääntymisestä ja riittämättömästä yksityisyydensuojasta. Kuva: KuvakaappausGoogle Play- ja App Store -sovelluskauppojen analytiikkatiedon perusteella Koronavilkkua on ladattu tähän mennessä 1,8 miljoonaan älypuhelimeen. Jopa 50 000 ihmistä on poistanut Koronavilkun puhelimestaan, kertoo Ilta-Sanomat Digitoday.
Tiedot Google Playn osalta luvut ovat tarkkoja, sillä niistä on vähennetty sovelluksen uudelleenasennukset. Markkinaosuudeltaan pienemmän App Storen luvut eivät ole uutisen mukaan yhtä tarkkoja.
Toistaiseksi vain 41 ihmistä on syöttänyt tartunnasta kertovan avauskoodin Koronavilkku-sovellukseen. Koodin saa puhelimeensa terveydenhuollon ammattilaisilta positiivisen koronatestin jälkeen.
"Tieto on peräisin sovelluksen taustajärjestelmästä", Aleksi Yrttiaho vahvistaa IS:lle.
Koodin syöttämisen jälkeen sovellus ei enää toimi puhelimessa. Puhelimen lähellä kahden viikon aikana oleskelleille koronavilkun ladanneille ihmisille lähetetään ilmoitus mahdollisesta altistumisesta.
Altistumisilmoitusten määrästä ei ole tietoa. Tämä tieto on vain puhelimissa, eikä sitä lähetetä taustajärjestelmään.
Ilta-Sanomien mukaan viime viikon tartunnoista on raportoitu Koronavilkkuun 24 prosenttia.
Lukua pidetään hyvänä suhteutettuna siihen, että 30 prosenttia suomalaista on ladannut sovelluksen. Sovellus toimii yli 500 eri puhelinmallissa.
IS.fi/Digitoday: 50 000 poistanut Koronavilkun puhelimestaan – sovellukseen syötetty 41 tartuntailmoitusta
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

