Vihreät, vasemmistoliitto ja SDP esittävät Junnilalle epäluottamusta, keskusta ja RKP kokoustavat asiasta – HS: Orpo puhutellut Junnilan aamulla
Perussuomalaisten Riikka Purra on kertonut Junnilan nauttivan hänen ja eduskuntaryhmän luottamusta.Eduskunnassa äänestetään tänään kevätkauden viimeisessä täysistunnossa hallituksen ohjelmasta ja elinkeinoministeri Vilhelm Junnilan (ps.) luottamuksesta.
Epäluottamusta Junnilalle esittivät vihreät. Vasemmistoliitto ilmoitti kannattavansa epäluottamusta jo eilen. SDP:n eduskuntaryhmä päätyi myös epäluottamuksen kannalle.
Oppositiopuolueista keskusta ei ole vielä päättänyt kantaansa, vaan kokoustaa asiasta parhaillaan.
Äänestys Junnilan luottamuksesta liittyy hänen vuonna 2019 Kansallismielisten liittouma -nimisen äärioikeistoryhmän tilaisuudessa pitämäänsä puheeseen, sekä äärioikeistoon viittaavaan vitsailuun hänen vuoden 2019 ehdokasnumerostaan 88.
Junnila on myöhemmin pahoitellut puheitaan.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kertoi twitterissä Junnilalla olevan hänen ja puolueen eduskuntaryhmän tuki jatkaa ministerinä.
Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kommentoi asiaa keksiviikkoaamuna Helsingin Sanomille.
Hän kertoi puhutelleensa Junnilan jo tänä aamuna.
”Pidän vastenmielisenä näillä asioilla flirttailua.”, Orpo kommentoi lehdelle.
"Hän on itse irtisanoutunut hyvin selkeästi ja pahoitellut aikaisempien vuosien toimintaansa ja sanonut, että hän on ottanut opikseen. Olkoon tämä nyt vakava varoitus hänelle ja opiksi.”
Täysistunto alkaa aikataulun mukaan kymmeneltä.
HS:n juttuun pääset tästä.
- Osaston luetuimmat









