Mökit täyttyvätvielä loppiaiseksi
Venäläisten matkailijoiden kiinnostus tulla Suomeen on vähentynyt selvästi ruplan arvon pudottua. Myös hinnoista yritetään tinkiä. Maaseutumatkailutilojen mökit ovat kuitenkin täyttyneet vielä vuodenvaihteen ajaksi.
Jukka Heikkonen Tynkkylän Lomaniemen maaseutumatkailutilalta Punkaharjulta kertoo, että heillä on vuodenvaihteessa käytössä 11 lomamökkiä, joissa kaikissa on venäläisiä asiakkaita.
Keväästä on tulossa hiljainen, mutta kesällä kysyntää taas on. ”Saksalaiset ja sveitsiläiset korvaavat venäläisten vähentymistä”, Heikkonen uskoo. ”Siitä oli merkkejä jo viime kesänä nähtävissä.”
Tynkkylän mökkien viikkohinnat vaihtelevat sesonkina 800–1 400 euron välillä viikko.
Heikki Kilpelänaho Kuusamosta Oivangin Lomakartanosta kertoo, että loppiaisen seutu on myyty. ”Meillä on isoja kelomajoja, jotka ovat täynnä. Varaukset on tehty jo loppukesästä.”
Sen sijaan ravintolamyynti saattaa notkahtaa. ”Se on vielä auki, ostetaanko ravintolapalveluja, kun rupla on heikko.”
Oivangin myynti ei ole venäläisten varassa, suomalaisten lisäksi hollantilaisia ja saksalaisia käy runsaasti kesäisin. Lisäksi talven teemaviikot myyvät, esimerkiksi valokuvaus- ja lumikenkäilyviikko.
JOUKO KYYTSÖNEN
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
