Ranch Kelly hurmaa aina vaan
FORSSA. Terästamma Ranch Kelly paineli Tammavaltikassa murskavoittoon ja sai paitsi yleisön, myös vastustajat haukkomaan henkeään.
Tiistaina tammojen Euroopan mestaruudessa sensaatiomaisesti kakkoseksi kierrellyt oli odotetun ylivoimainen Forssan perinteisessä Tammavaltikassa. Hannu Torvinen käänsi sen hänniltä reissuun heti ensimmäisen kaarteen jälkeen ja kierrätti johtaneen Uraian rinnalle. Jo viimeisessä kurvissa Ranch Kelly vyöryi kärkeen ja lasketteli Forssan pitkällä maalisuoralla aivan murskaavaan voittoon yleisön hurratessa äänekkäästi.
Ranch Kelly vei 20 000 euron ykkösrahat kovalla ajalla 12,0/2140a. Samalla Anne Luttisen valmennettavan tämän vuoden tienestit nousivat jo 242 730 euroon.
Supertammaa ihasteltiin kilvan myös vastustajien keskuudessa. Kakkoseksi kiri Tuomas Korvenojan ajama BWT Burnin Alive, joka hävisi murskavoittajalle kilometriajassa 1,2 sekuntia.
"Vaikka olenkin nuorten hevosten valmentaja, Ranch Kellyä täytyy vain ihastella", Korvenoja korosti. "Upea yksilö, tunteeton, kylmä. Ihan sama missä se juoksee, aina se vaan tulee. Tämä on se meidän lajin hienous, että kaikkea ei voi etukäteen määritellä. Vaikkei nuorempana juoksisi huipulla, voi silti nousta maailman eliittiin lähempänä eläkepäiviä. Tämä on kiva juttu."
"BWT Burnin Aliven kanssa oli välillä tasapaksumpaa menoa, mutta tänään löytyi taas sitä oikeaa ruutia. Viisivuotiaiden tammojen Kasvattajakruunussa jatketaan, siellä päästään ikätovereiden seuraan. Ajetaan se ensin ja katsotaan sitten. En voi vahvistaa, mutta olen ymmärtänyt, että se menee ensi vuonna siitokseen. Kun hevonen on terve, ajellaan syksy kilpaa ja katsellaan."
Videohaastattelussa Ranch Kellyn valmentaja Anne Luttinen kertoo jatkosuunnitelmista:
[embed]https://www.youtube.com/watch?v=NjK6Zcc0U5s[/embed]
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



