Siirry pääsisältöönSiirry hakuun
Siirry sivupalkkiinSiirry alaosaan
  • Roni Paldanilla starttihevonen sekä Ruotsin että Suomen lauantai-kierroksilla – perjantai-iltana Paldan lainaohjastaa Petri Salmelalle Rommessa

    Roni Paldan on tyytyväinen tallin starttihevosten päivän vireeseen. Muutamalle uudelle valmennettavalle löytyisi tilaa tallista.
    Roni Paldan on tyytyväinen tallin starttihevosten päivän vireeseen. Muutamalle uudelle valmennettavalle löytyisi tilaa tallista. Kuva: Ville Toivonen

    -”

    Ruotsissa ja Suomessa hevosia valmentavalla Roni Paldanilla on kiireinen viikonloppu. Lauantaina hänen valmentamansa Solar Wind starttaa Örebron T75-kierroksen neljännessä kohteessa Ulf Ohlssonin ohjastamana.

    ”Turhahan niitä on jossitella, mutta tamma jäi viimeksi täysissä voimissa kiinni Färjestadin V75-lähdössä pitkäperjantaina. Kunto on kohdillaan.”

    Diamantsto-karsinnassa lähtöpaikkana on juoksurata 20 metrin takamatkalta. Valmentaja toivoo lähtönopealla tammalla satsattavan lähtöön.

    ”Alkuun satsaamalla on riskinä tietysti kolmannelle jääminen. Jos ei toisaalta satsaa, jäämme kauaksi kärjestä. Silloinkin tehtävä on toivoton. Ajamme lauantaina Färjestadin tapaan ilman kaikkia kenkiä.”

    Roni Paldan suuntaa itse Suomeen Greta Sisun startatessa lauantaina Vermon T75-pelin neljäntenä kohteena ravattavassa Tammatähdessä. Mika Forssin ohjastama kuusivuotias tamma on esittänyt hyvää kuntoa viimeisissä starteissaan. Seitsemäs lähtörata mailin matkalle ei hymyilytä Paldania.

    ”Tuurit eivät olleet rata-arvonnassa mukana. Ajamme ainakin ilman etukenkiä ja laitamme jenkkikärryt perään. Lähtöpaikasta huolimatta emme lähde lyötynä matkaan.”

    Arlandan lähistöllä Söderbyn tilalla hevosia valmentavan Paldanin tallin ikäjakauma on hyvin nuorisopainotteinen. Talvella tallin hevoset sairastelivat. Menestys jäi ennakoitua vaatimattomammaksi.

    ”Sain syksyllä useamman mielenkiintoisen hevosen talliini. Oli tarkoitus ajaa kilpaa läpi talven. Eihän siitä mitään tullut tautien pyöriessä tallissa. Minulle valmentajana oli tärkeää nimen näkyminen korkealla tuloslistoissa. Se on parasta mainosta.”

    Tällä hetkellä Paldanilla on käytännössä starttihevosina lauantain kaksikko. Hevosmäärä Ruotsissa pyörii 15 hevosen tietämillä, joka on kahdelle työntekijälle ja valmentajalle hieman vähäinen määrä.

    ”Kumpikin starttihevosistamme starttaa hyväkuntoisena lauantai-lähdöissä. Henkilökunta on tehnyt hyvää työtä tammojen kanssa. Mielelläni ottaisin muutaman starttihevosen lisää. Minulla on kaksi hyvää työntekijää. Tunnetusti hyvistä työntekijöistä ei ravipuolella ole ylitarjontaa.”

    Paldanin listalta löytyy useampi kolmevuotias. Kynnys uran aloitukseen on kuitenkin korkea. Kolmevuotiaat ovat esittäneet valmentajan mukan hyviä otteita Solvalassa ajetuissa hiiteissä

    ”Taso on kuitenkin niin kova keväisin aloittelevien hevosten lähdöissä. Haluaisin menestyä heti niiden kanssa, ja pohdin milloin uskaltaa aloittaa niiden kanssa.”

    Paldan lentää lauantaiaamuna Helsinkiin. Sitä ennen hän ajaa Petri Salmelan B.W.L.Fighterilla Rommen perjantai-illan viimeisessä lähdössä. Harvemmin kuskin paikalla nähdyn Paldanin mukaan hän ajaa omistaja Adam Hellströmin toiveesta.

    ”Hän on nuori innokas kaveri, joka käy Salmella auttelemassa. Hän omistaa hevosen minunkin luotani. Ajoin jo viimeksi Solvallassa B.W.L.Fighterilla. Haluan auttaa nuorta innokasta hevosenomistajaa auttaa ja tukea.”