Suomenhevonen Evartti on maailman paras kylmäverinen ‒ ruotsalaisille jäi jossiteltavaa: ”mä olisin ajanut näistä kaikista ohi!”
Kylmäveriravureiden Nordic King päättyi suomalaisjuhliin, kun lukuisten suurkilpailujen sankari Evartti jyräsi loppusuoralla vahvalla kirillä voittajaksi.

Osaston luetuimmat
- 19-vuotias Aada Partanen osti ensiasunnokseen entisen majoitustilan ja aloitti talliyrittäjänä – ”Hevosalalla on hirmuisen hankala pärjätä, mutta koskaan ei voi onnistua, jos ei edes kokeile”14.8.
- Suomalaishevonen hurjalla 20 000 euron sakkomaksulla mukaan suurkilpailuun15.8. Tilaajalle
- Saharan Petra Huhti osti suomalaisen supertamman tyttären siitostammaksi Ruotsin huutokaupasta ‒ Sahara Jaeburn hiipii Ranskassa kohti isompia tehtäviä15.8. Tilaajalle
- Opintomatkalla Australiassa15.8.
- Päivän ravit: Lämminveristen Oulu Expressin karsinnassa kohtaavat Jani Oinosen lahjakkuudet ja Jukka Hakkaraisen lupaukset — Suur-Hollola-sankari MAS Champ palaa radoille15.8.
- Mitä tapahtuu hevosen päässä?14.8.
- Uutisviikko minuutissa: isoja kisoja ja hevoskauppoja ‒ sekä se kaikkein tärkein: mitä tapahtuu hevosen päässä?15.8.