
Viena Kaupin jännittävä raviviikko: American Zakke tiistaina, Ponikuninkuusravit viikonloppuna
Raviurheilun moniottelija Viena Kaupilla pitää kiirettä. Tiistaina Teivossa on startissa oma hevonen, ja viikonloppuna edessä ovat Ponikuninkuusravit.Viena Kauppi elää ja hengittää raviurheilua laajalla rintamalla. Hän oli perustamassa Teivon ravikoulua vuonna 2021. Kimpanvetäjänä hän raportoi omistajille 13 hevosen kuulumiset. Ponikuninkuusravien projektivastaavana H-hetki koittaa viikonloppuna.
Kaiken muun ohessa nuori nainen ehtii vielä valmentaa ja kilpailuttaa omaa hevostaan American Zakkea.
”Zakke tuli alun perin minulle treeniin reilut kaksi vuotta sitten. Se loukkaantui ja ostin sen itselleni. Murheita on riittänyt, mutta kisoihin on kuitenkin lopulta päästy”, Viena Kauppi kertaa.
”Hevonen on tosi kiva persoona, jota Teivon Ravikoululla lapsetkin pystyivät hoitamaan. Ajossa se on vähän menevää sorttia, joten siellä pitää olla sitten varttuneempaa väkeä rattailla.”
Kauppi nauttii American Zakken kanssa harrastamisesta.
”Valmentaminen ja kilpailuissa käyminen on itselle rakas harrastus. Tästä hevosesta ei tarvitse raportoida kenellekään, eikä pitää kirjanpitoa ja laskea kuluja”, hän naurahtaa.
American Zakke oli varsavuosinaan valmennuksessa Hannu-Pekka Korvella. Kolmevuotiaana se oli ikäluokkansa ykköskisassa Kriteriumissa neljäs, mutta aikuisiällä sen kilpailu-ura on ollut katkonainen.
Viime kaudella American Zakke ei kilpaillut lainkaan, mutta tänä vuonna se on palannut kilparadoille lupaavin ottein.
”Keväällä näytti siltä, että hevonen on elämäntyönsä tehnyt. Se oli vähän menettänyt motivaatiotaan, eikä treenaaminen maistunut. Muutettiin sitten vähän paikkaa ja systeemejä ja hevonen sai ihan uusia syttyjä tekemiseen. Kilpaillaan tasan niin kauan kuin hevosella riittää halua ja intoa tähän.”
Seinäjoella ruuna teki mainion kirin, mutta Forssassa sen esitys oli valmentajalle pieni pettymys.
”En tohtinut viimeistellä sitä Forssaan riittävän reippaasti ja siellä yksi vaihde jäi uupumaan. Teivossa sen pitäisi olla parempi, mutta vastassa on niin kovia hevosia, että rahasijaan olisin oikein tyytyväinen”, Kauppi arvioi.
Teivon ravikoulu huomioitiin talvella nuorisoravigaalassa. Viena Kauppi vastaanotti palkinnon Nora Rantasen kanssa. Kuva: Suomen Hippos/IIta-Maria AhtiainenKauppi on yksi Teivon Ravikoulun perustajista. Neljän toimintavuoden aikana koulun kursseilla on käynyt kymmeniä lapsia ja aikuisia.
”Meillä on sellainen kymmenen kurssin polku, jonka suorittamisen jälkeen voi osallistua ajokorttikurssille ponin tai hevosen kanssa. Kursseja järjestetään ympäri vuoden ja mukaan voi hypätä koska vain. Kuuden viikon periodeissa mennään ja viikossa on aina kaksi kahden tunnin harjoitusta.”
Kauppi on vahvasti mukana myös viikonloppuna Teivossa ajettavissa, tänä vuonna 20 vuotta täyttävissä Ponikuninkuusraveissa.
”Tosi mielenkiintoista on ollut tehdä tätä tapahtumaa. Olen toiminut projektivastaavana eli yhteistyökumppaneiden hankinta ja oheisohjelmien suunnittelu on ollut työn alla noin vuoden ajan. Pienellä porukalla työtä on tehty ja hyvältä näyttää näin ennen H-hetkeä”, hän kuvailee.
Osallistujien määrä ilahduttaa Kauppia. Molemmille päiville ilmoitettiin yli 120 ponia. Luvassa on myös monenlaista oheisohjelmaa TikTokista tutusta Suomen tuhmimmasta ponista Osmosta lähtien.
Ponikuninkuusravit on poniraviurheilijoille kauden ehdoton kohokohta. Teivon viikonloppuun on tähdätty pitkään ja kuninkaalliset seremoniat siintävät monen nuoren silmissä. Poniraviurheilu on kehittynyt viime vuosien aikana valtavasti.
”Nykyisistä ponikuskeista tulee niitä uusia Santtu Raitaloita ja Iikka Nurmosia. Osa nuorista pystyy satsaamaan lajiin ja he kiertävät Suomea ammattiohjastajien tavoin”, Viena Kauppi kuvailee.
Yksi huolen aihe nousee kuitenkin esille, kun puhutaan harrastajamääristä ja mahdollisuudesta ajaa poneilla kilpaa.
”Kursseilla on mukavasti porukkaa, mutta ajoluvan saatuaan poniohjastajien on vaikea edetä harrastuksessaan. Monelle perheelle oman ponin hankkiminen on mahdotonta, eikä lainaponin löytäminen ole helppoa. Jotain ratkaisua tähän ongelmaan pitäisi miettiä, jotta saadaan nuoret pysymään lajin parissa.”
Ponikuninkuusravit alkavat viikonloppuna molempina päivinä kello 11.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat





