Siirry pääsisältöönSiirry hakuun
Siirry sivupalkkiinSiirry alaosaan
  • Bella Varjonen kahdeksalla hevosella Lumiraveihin: "Mainosikkuna meidän lajille"

    Bella Varjonen ravikuningas Erikassonin kanssa Hevoset Kaivarissa -tapahtumassa toukokuussa 2017.  Kuva: Anu Leppänen
    Bella Varjonen ravikuningas Erikassonin kanssa Hevoset Kaivarissa -tapahtumassa toukokuussa 2017. Kuva: Anu Leppänen Kuva: Anu Leppänen

    IDEAPARK. Maailman ensimmäisissä kauppakeskusraveissa kilpailevat hevoset ja ponit on valittu. Mukana on mm.  hiljattain T65-lähdön voittanut Topper, jonka seitsemän muutakin tallikaveria kilpailee Ideaparkissa.

    Raviurheilu on näyttävästi esillä ensi viikon viikonloppuna Lempäälän Ideaparkissa. Moottoritien varteen rakennettavalla ravisuoralla juostaan kauppakeskusravit, joissa vauhtiin pääsevät suomenhevoset, lämminveriset ja ponit. Ohjelmassa on myös molempien rotujen monte-kisat.

    Suomen Hippos julkaisi Lumiraveihin valitut valjakot tänään. Valmentajista laajalla kalustolla on liikkeellä Bella Varjonen, joka ilmoitti lumiraviviikonlopulle kaikkiaan peräti kahdeksan hevosta. Niistä Varjostella juoksee sekä lauantaina että sunnuntaina.

    "Oli aiemmin puhetta, että jos hevospulaa on, niin etsitään kalusto vaikka väkisin. Tapahtuma on mainosikkuna meidän lajille, jota kovasti rakastetaan", Bella Varjonen korostaa.

    "Hevoset Kaivarissa -tapahtumassa oltiin mukana ja se oli valtava kokemus. Sinne en olisi välttämättä hevosia ilmoittanut, mutta soitettiin, että olisi vähän hevosvajausta. Tapahtuman jälkeen kävin kiittämässä järjestäjiä, että pyysivät mukaan. Olisin jäänyt paljosta paitsi, ja tästä Ideaparkin tapahtumasta tulee varmasti hyvä juttu."

    Bella valikoi 37 valmennettavastaan sellaiset toimivat hevoset, joiden kanssa kelpaa lähteä erityislaatuiseen ravitapahtumaan. Kylmäveristen montelähdössä juoksevat Varjomanni, Topper, Salasana ja Varjostella. Suomenhevosten kärrylähdössä ovat mukana Kiirilla, Varjostella, Enriko ja Erkaneva. Lämminveristen kisassa juoksee puolestaan Important Matters.

    "Sellaisiakin hevosia olisi vielä ollut, joita ei olisi voinut ilmoittaa. Nämä eivät välttämättä ole tallin nopeimmat, mutta ovat mukavia ja käyttäytyvät oikein. Salasana ainakin on pätkällä nopea, josko sillä päästäisiin ainakin jatkoon", Varjonen vinkkaa.

    Tallin kirkkain tähti, kaksinkertainen ravikuningas Erikasson nähdään myös Ideaparkissa sunnuntaina.

    "Se tulee fanitapaamiseen ja esittäytymään areenalle. Erikassonille kuuluu hyvää. Se on virkeä eläkeläinen, joka pitää meidätkin virkeänä ja muut tallin hevoset ruodussa", Bella naurahtaa.

    "Jossakin Facebook-sivulla oli kyselyä, mikä oli hienoin tapahtuma viime vuonna. Siellä oli paljon mm. kuninkuusraveista ja Köppisestä, mutta sitten pari kirjoitti, että Erikassonin tapaaminen Kaivarissa. Se oli liikuttavaa. Mielellään tuodaan herra näytille, kun moni sitä toivoo."

    Lumiravit - lauantai 10.3.

    Lämminveristen monté 250 metriä

    Amber Kemp - Enni Lahti

    Boieng Boko - Maija Fors

    Important Matters - Janita Antti-Roiko

    Precious Twice - Monika Törmälä

    Triolet - Miia Myllymäki

    Wannacmyguns - Malin Kullberg

    Extreme Luca - Margot Schlesier

    Livi Internet - Heli Rainio

    Suomenhevosten kärrylähtö 250 metriä

    Kiirilla - Harri Koivunen

    Etupassi - Marko Heikari

    Arin Lento - Hannu Korpi

    Enriko - Riina Rekilä

    Aika-Aatu - Seppo Sarkola

    Varjostella - Iivari Nurminen

    Erkaneva - Tuomo Ojanperä

    Tosi-Jänkä - Kari Venäläinen

    Shetlanninponit 100 metriä

    Bernoban Pepper 166 SH - Riia Laine

    Niittykorven Rodolfo - Erin Mattila

    Alfurin Norbert - Pinja Rönni

    SMK Sinivuokko - Veera Marttila

    Alba Salma - Eerika Harala

    Symphatil Quinna - Jonna Javanainen

    Pearl Cloud - Jennifer Pasanen

    Smedens Jon Bon Jowi - Ìida Lind

    Lumiravit - sunnuntai 11.3.

    Lämminveristen kärrylähtö 250 metriä

    Luxorious Lord - Olli Koivunen

    Zatopek Hoss - Jukka Torvinen

    Ellhill’s Lofty - Seppo Sarkola

    Feast Your Eyes - Kari Venäläinen

    Wannacmyguns - Iivari Nurminen

    Extreme Luca - Joni-Petteri Irri

    Pension Killer - Emma Väre

    Treasure Dust - Ari Moilanen

    Kylmäveristen monté 250 metriä

    Varjomanni - Jenni Kaija

    Topper - Maija Fors

    Shaka - Heidi Kuossari

    Salasana - Virpi Kuossari

    Rojali - Anna Sulin

    Aika-Aatu - Nina Malmberg

    Varjostella - Malin Kullberg

    Tosi-Jänkä - Janita Antti-Roiko

    B-ponit 150 metriä

    Båtares Dina - Susanna Kauranen

    Christiano Miris - Reetta Hirvonen

    Tells Korpral 39 RUSS - Heidi Vuori

    Drömmer Lu Art - Katariina Hämäläinen

    Circo - Noora Nykänen

    Charizard - Saara Räsänen

    Estelle Tell - Tytti Lind

    Theobald - Ida Haaranen

    Lumiravit viedään läpi samalla periaatteella kuin viime toukokuun Cityravit Helsingin Kaivopuistossa eli uloslyöntiajona. Hevoset juoksevat pareittain niin, että voittaja etenee aina jatkoon ja viimeinen pari mittelee Lumiravien mestaruudesta. Alkueräparit arvotaan ensi tiistaina Teivon raveissa. Ideaparkissa kilpailumatkana on 250 metriä.

    "Maalisuorahan on paras osa ravilähtöä ja Ideaparkissa nähdään pelkästään maalisuoria. Hevosilla päästellään täysillä", Suomen Hippoksen tiedottaja Ilkka Nisula hekumoi.

    Veikkaus järjestää lumiravien hevoslähtöihin voittajavedon, superkaksarin ja Päivän Parin. Tuhannen euron bonusraha ryydittää kaikkia pelilähtöjä.

    Lumiravit juostaan lauantaina ja sunnuntaina 10.-11. maaliskuuta. 750 metrin ravisuora rakennetaan kolmostien lähettyville perjantaina, ja mukana rakennustöissä on entinen alppihiihtäjä Sami Uotila. Hän on ollut rakentamassa monenlaisia urheilutapahtumia, mutta hevosmaailma on hänelle ennestään tuntematon.

    "Lumi on tutumpi elementti, mutta Arto Siika-Aho on onneksi mukana ja hän ymmärtää kavioiden ja ravin päälle", Uotila naurahti torstaina Ideaparkissa järjestetyssä lehdistötilaisuudessa.

    "Sääennusteet lupaavat aika hyvää ensi viikolle, sillä pakkasta vaikuttaisi riittävän ja aurinkoakin. Tykkilunta on saatu onneksi tehtyä jo hyvissä ajoin valmiiksi. Radan tekeminen menee vähän viime tinkaan eli se rakennetaan perjantaina, mutta hyvä siitä varmasti tulee. Siihen ajetaan tykkilunta ja injektoidaan sitä vedellä, jotta hevosilla on riittävän kestävä ravialusta."

    Alppihiihtäjänä tunnettu Sami Uotila on mukana tekemässä Ideaparkin ravirataa. Uotilan kanssa kuvassa Nalle-poni, joka sekin nähdään koko perheen ilmaistapahtumassa. Kuva: Ilkka Nisula
    Alppihiihtäjänä tunnettu Sami Uotila on mukana tekemässä Ideaparkin ravirataa. Uotilan kanssa kuvassa Nalle-poni, joka sekin nähdään koko perheen ilmaistapahtumassa. Kuva: Ilkka Nisula