Vitter menee kesäksi Ossi Nurmoselle
Kaikkien aikojen nopein suomenhevonen menee ensi kesäksi astumaan ja kilpailemaan Ossi Nurmoselle Maaningalle.
Svart Stablen omistama ori aloittaa siitosuransa ensi kaudella, ja sitä varten se siirtyy Maaningan Oriasemalle huhtikuussa. Siitostyön ohella Vitter tulee kilpailemaan Ossi Nurmosen valmennuksessa tähtäimenään Rovaniemen kuninkuuskilpailu.
"Onhan se mukava saada talliin ori, jonka nimen perään voi kirjoittaa numerot 18,5", Ossi Nurmonen nauraa. "Viime kausi pidettiin siitosoripuolella hiljaiseloa, mutta nyt on toisin, kun näin mielenkiintoinen mahdollisuus avautui. Vitterissä on kaikki ominaisuudet, mitä siitosoriilta voi toivoa."
Kahdeksanvuotiaaksi kääntyvä Vitter meni Suomen ennätyksensä kesällä 2016 voittaessaan Elitkampenin Solvallassa. Samana kesänä Vitter kruunattiin myös ravikuninkaaksi Turun Metsämäessä.
Tämä kausi jäi Vitteriltä vajaaksi, sillä ori kilpaili vain viidesti. Sen viimeisin startti on toukokuulta.
"Nyt hevonen on oikein hyvällä mallilla, ja kilpaa ajetaan näillä näkymin tammikuun lopulla tai helmikuussa. Ehditään ajaa pari starttia, ennen kuin Vitter menee Ossille", Jalmari Svart omistajaperheestä kertoo. " Mika Forss on käynyt kuudesti viikossa ajamassa Vitterillä Teivossa, ja hänelle kuuluu kaikki kunnia siitä, missä kunnossa hevonen nyt on. Ossi Nurmosen kanssa on myös sovittu, että Mika jatkaa Vitterin kuskina myös sen siirtyessä Maaningalle."
Vitterin (Viesker - Aneliatar, Suikun Ero) ura käsittää 43 starttia ja 18 voittoa. Oriin voittosumma on 263 890 euroa.
"Katsottiin, että nyt on oikea aika aloittaa myös sen siitosura, ja Maaningalta löytyi kokonaisuutta ajatellen täyden palvelun talo. Siellä onnistuu treenaaminen, kilpaileminen ja siitospuoli", Jalmari Svart kiittelee.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



