Siirry pääsisältöönSiirry hakuun
Siirry sivupalkkiinSiirry alaosaan
  • Pörnä-Tyttö antoi uutta uskoa

    Kuvan Pörnä-Tyttö oli yksi Petri Laineen aiemmista menestyjistä. Kilpakenkänsä jo naulaan laittanut Vieskerin tytär voitti Villinmiehen Tammakisan ja Pikkukunkun, ja Pörnä-Tyttö varttui myöhemmin kuningatarkisatason tammaksi. Nyt Laine niittää menestystä kolmen valmennettavansa kanssa. Meno on hengästyttävän hurjaa: viimeksi tiistaina juhlinut Parvelan Retu on voittanut 27 kertaa putkeen ja torstaina Killerillä kisaava Siirin Valtsu ei ole kohdannut kuuden startin jälkeen vielä parempaansa.
    Kuvan Pörnä-Tyttö oli yksi Petri Laineen aiemmista menestyjistä. Kilpakenkänsä jo naulaan laittanut Vieskerin tytär voitti Villinmiehen Tammakisan ja Pikkukunkun, ja Pörnä-Tyttö varttui myöhemmin kuningatarkisatason tammaksi. Nyt Laine niittää menestystä kolmen valmennettavansa kanssa. Meno on hengästyttävän hurjaa: viimeksi tiistaina juhlinut Parvelan Retu on voittanut 27 kertaa putkeen ja torstaina Killerillä kisaava Siirin Valtsu ei ole kohdannut kuuden startin jälkeen vielä parempaansa. Kuva: Anu Leppänen

    VERMO. Keskiviikkoilta oli Hannu Torvisen, sillä hän narutteli peräti neljä T65-voittoa. Suurimmat tunteet toi pintaan Pörnä-Tytön voitto, joka sinetöi Petri Laineen huipputamman paluun parrasvaloihin.

    A.V. Marttilan Tammasarja oli ravikuningatar Saaga S:n kauden avausstartti. Se sai kuitenkin tyytyä sivurooliin, kun ykkösviulua vingutti Pörnä-Tyttö.

    Hannu Torvinen valtasi nopealla ajokillaan kakkosradalta keulapaikan ja sai Saaga S:n rinnalleen. Johtopaikan kohtalosta ei kuitenkaan käyty kummoista keskustelua, vaan Pörnä-Tyttö piti kiinni paikastaan ja Saaga S:n oli tyytyminen asemiin sen rinnalla.

    Matkaa taitettiin sopuisasti, sillä 1.26-avauksen jälkeen kierroksen väliaika oli vain 1.30. Tämä tiesi vaikeuksia takahevosille, joilla ei ollutkaan jalan jakoa kärkikamppailuun. Pörnä-Tyttö torjui 20,5-lopetuksessa Saaga S:n varmasti. Toisessa ulkona matkannut Marj-Lovviisa täydensi totokolmikon.

    Pörnä-Tyttö ei joutunut 27,2ake eteen antamaan parastaan, sillä tammalla jäivät sekä vetolaput että korvapallot vetämättä.

    "Tätä on varrottu melkein kaksi vuotta. Sen verran on edellisestä voitosta, eikä avoimista tammalähdöistä ollut aikaisemmin voittoja ollenkaan", omistaja-valmentaja Petri Laine hehkutti Pörnä-Tytön rinnalla.

    "Kotona tämä on ollut helkutin pirteän tuntuinen, ja ajattelinkin, että jos nyt ei ala tulla menestystä, pitää miettiä uusia kuvioita. Meinasin jo, että pitääkö tämä viedä kokeeksi jollekin muulle treeniin, mutta nyt näyttäisi, että voidaan jatkaa samaan malliin."

    Nyt yhdeksänvuotias Pörnä-Tyttö oli heti varsavuosista lähtien ikäluokkansa parhaita tammoja, ja siitä on hyvällä syyllä odotettu jatkossa tammojen absoluuttiseen kärkeen nousevaa menijää. Viime vuonna kausi kuitenkin katkesi jo heinäkuun alussa.

    "Oltiin silloin täällä Vermon pitkällä matkalla, ja heti maaliintulon jälkeen Hannu sanoi, että kaikki ei ole reilassa. Vikaa ei meinannut löytyä ollenkaan, ja vasta syksyllä etupolvista löytyi vikaa. Ne saatiin sitten piikittämällä kuntoon, eli vika ei ollut hirveän dramaattinen, mutta siinä meni aikaa", Petri Laine kertoi.

    Kauden kahdesta avauskisasta Laineella oli jäänyt kaksijakoiset tunnelmat.

    "Porissa se jäi pussiin ja oli hyvä, mutta Forssan kisaan olin pettynyt. Ehkä tämä ei vaan tykännyt niljakkaasta kelistä, vaikka rata ei varsinaisesti raskas ollutkaan."

    Matti Nisonen oli tyytyväinen Saaga S:n panokseen.

    "Jopa parempi kauden aloitus kuin odotin", Nisonen kommentoi. "Arvasinkin, että ei päästä keulaan, kun Pörnä-Tyttö näytti jo lämmityksessä niin hyvältä. Hannu merkkasi startissa heti, että hän ei laske meitä eteensä."

    Ulk Delle Selve aloitti Suomessa komealla voitolla ja uudella ennätyksellään 13,0a. Kuva: Anu Leppänen
    Ulk Delle Selve aloitti Suomessa komealla voitolla ja uudella ennätyksellään 13,0a. Kuva: Anu Leppänen 

    Juuso Holttinen esitteli uuden menestyshevosen. Norjasta hankittu Ulk Delle Selve sai Hannu Torviselta hyvän juoksun sisäradalla, ja pujotteli loppusuoralla kärkirintaman sisäpuolelta ykköseksi. Voittotulos oli hevosen uusi ennätys 13,0a.

    "Hevonen oli aikalailla sellainen kuin odotin", Juuso Holttinen iloitsi. "Juoksu meni hyvin, ja eiköhän se paranna, kun sai startin alle. Sillä ei kuitenkaan oltu ajettu kauhean kovaa ennen tätä aloitusta."

    Italiassa syntyneen Ulk Delle Selven volttiennätys on pitkältä matkalta ja myös sen aiempi ennätys 14,6a oli täydeltä matkalta. Ori kuitenkin näytti heti menevänsä mainiosti myös pikamatkalla.

    "Hauska hevonen, kun nopeus riittää mailille ja jakso pitkillekin matkoille. Sille käy oikeastaan kaikki", Holttinen kehaisi. "Lähtöjähän on tämän sarjan hevosille paljon. Toivotaan, että sillä pystytään ajamaan pronssidivisioonaakin, ja jos ei pystytä, niin palataan sitten tavallisempiin lähtöihin."

    Holttinen on myös Ulk Delle Selven osaomistaja.

    "En edes tiedä tarkkaan, keitä kaikkia tässä on kimpassa. Alun perin oli tarkoitus jakaa se kymmeneen osuuteen, mutta en ole hirveästi pitänyt kiirettä osuuksien kauppaamisessa, kun hevonen on tuntunut niin hyvältä", hän tunnusti.

    Siniverinen Robin Roof hallitsi hopeadivisioonaa. Ruunan isä on maailman ykkösperiyttäjä Muscle Hill ja emä kaikkien aikojen eniten tienannut Suomessa syntynyt ravuri Passionate Kemp. Kuva: Anu Leppänen
    Siniverinen Robin Roof hallitsi hopeadivisioonaa. Ruunan isä on maailman ykkösperiyttäjä Muscle Hill ja emä kaikkien aikojen eniten tienannut Suomessa syntynyt ravuri Passionate Kemp. Kuva: Anu Leppänen 

    Hannu Torvinen oli vauhdissa myös kahdessa viimeisessä T65-kohteessa. Ensin voiton toi hopeadivisioonakarsinnassa ajalla 12,2ake juhlinut Robin Roof. Markku Niemisen valmennettava on aloittanut kautensa kahdella voitolla.

    Nyt tehtävää auttoi kärjen erittäin raikas ylivauhti. Robin Roof otti omansa kierroksen kirillä.

    "Olisin voinut lähteä vähän myöhemminkin kiriin, mutta hyvä, kun voitettiin", Torvinen summasi. "Hevonen oli aika paineissaan takana, vaikka mentiinkin kovaa. Se tuntuu petraavan koko ajan, ja siinä voi olla vieläkin kehittymisen varaa."

    Salient Arrow on juossut neljästä startista neljä voittoa. Kuva: Anu Leppänen
    Salient Arrow on juossut neljästä startista neljä voittoa. Kuva: Anu Leppänen 

    Torviselle sokerina pohjalla oli Salient Arrow, joka jatkaa neljän startin jälkeen edelleen ilman tappioita. Hannu Torvinen ajoi Tom Erikssonin valmennettavalla päättäväisesti johtavan rinnalle, mistä Salient Arrow lipui maalisuoralla varmaan voittoon. Tulokseksi riitti tällä kertaa 15,8ake.

    "Kivasti se menee ja käyttäytyy hyvin, mutta vaikea siitä on vielä hirveästi sanoa", Hannu Torvinen kuvaili.

    "Lähtöjä on takana tosi vähän, ja välillä tuntuu, että onko se ehkä vähän epävarma, mutta hyvin se pistelee menemään. Siinä on paljon hyviä merkkejä, ja tänäänkin siihen tuli heti lisää pykäliä, kun loppusuoralla merkkasin, että mennään. Se tuli viimeisen tuhannen vähän alle kolmeatoista, ja tuntui, että siihen ei vielä tarvinnut oikeastaan edes ajaa."

    Salient Arrow'n kauden tiukin paikka on ollut ennen sen kauden avausstarttia tapahtunut tilanteen tapainen. Ruuna hyppäsi volttiringissä pystyyn ja oli vain senteistä kiinni, että Hannu Torvinen olisi tippunut kärryiltä.

    "En tiedä oliko se hevosen vai minun vikaa, mutta se on joka tapauksessa ainoa, mitä tämä on tehnyt väärin", Torvinen naurahti. "Onneksi pysyin kyydissä, ja hevonen oli sillä lailla fiksu, että se tasaantuikin sen tilanteen jälkeen tosi äkkiä."

    Jamie Hyneman torjui selästä ohitusta yrittäneen Fast Timen varmasti. Kuva: Anu Leppänen
    Jamie Hyneman torjui selästä ohitusta yrittäneen Fast Timen varmasti. Kuva: Anu Leppänen 

    Kierroksen kovista suosikeista piti myös Jamie Hyneman, jonka A ri Moilanen ajoi ruunan kolmanteen peräkkäiseen voittoon. Fast Time oli alussa nopein, mutta suosikin selkä kelpasi sille jatkossa.

    Jamie Hyneman noteerasi ajan 13,9a. Se on mennyt nyt kolmesti peräkkäin 1.13-tuloksen täydeltä matkalta.

    "Moottorihan on hirveä. Jos se joskus saadaan ihan suoraksi, se menee kaksi kierrosta vielä kovaa", valmentaja Marko Redsven kuvaili.

    Jamie Hyneman laukkaili alku-urallaan paljon, mutta viime aikoina se on kulkenut pääosin ravia.

    "On siinä vieläkin tiettyjä epävarmuuden elementtejä, ja se on tosi omansorttisensa, mutta homma ei ole enää ihan niin pienestä kiinni. Se on alkanut itsekin jo sulattaa joitakin asioita", Redsven muotoili.

    Jamie Hyneman on ollut Redsvenillä puolitoistavuotiaasta asti. Marko Redsven on ollut päätoiminen hevosmies jo toistakymmentä vuotta.

    "Treenihevosia on yhdeksän ja kokonaisluku on 25 hevosta. Iltapäivisin teen pääosin kengitystöitä", Redsven luetteli.

    Kouvolalainen tuli aikanaan tutuksi voitokkaan Sundsvik Holly Bobin kanssa.

    "Sen pärjäämisistä on jo yli kymmenen vuotta, vaikka ne muistaa kuin olisivat eilen tapahtuneita", Marko Redsven hymyili.

    Sähköäijä toi Tapio Perttusen ja Satu Juntusen voittajaesittelyyn. Kuva: Anu Leppänen
    Sähköäijä toi Tapio Perttusen ja Satu Juntusen voittajaesittelyyn. Kuva: Anu Leppänen 

    Kovinta suomenhevosvauhtia nähtiin lopulta alle 6500 euroa voittaneiden paaluna ajetussa voltissa. Sen ykkönen oli 20 metrin pakilta startannut Sähköäijä, joka noteerasi voittoajan 26,9ke. Viisivuotias ruuna lähti takamatkan juoksuradalta vauhdilla päästen heti kärkiryhmään. Tapio Perttunen tarjosi sille jatkossakin onnistuneen juoksun, ja kirivaiheessa Sähköäijä jätti muut kauas taakseen.

    Sähköäijä meni jo nelivuotiaana täyden matkan 28,7a, joten kyse on selkeästä lahjakkuudesta. Sen vaiheet ovat kuitenkin olleet kaikkea muuta kuin suoraviivaiset.

    "Se on minulla liisingissä", valmentaja Satu Juntunen kertoi. "Tällä on vasemmassa takajalassa paha rakennevika, jonka takia sillä oli huono ennuste. Omistaja halusi liisata sen jollekin, jolla on aikaa tuunata yhden hevosen kanssa. Minulla se on ollut kaksivuotiaasta asti."

    Juntunen työskentelee hevoshierojana Kangasalan Hevosklinikalla ja tekee paljon töitä ruunansa eteen.

    "Hevosta on yritetty vahvistaa, ettei huono jalka vaivaisi niin paljoa. Hieron sitä itse, ja työpaikalta tulee tietotaitoa ja apua vaikka kuinka paljon", hän kiitteli.

    Kauden kolmannen starttinsa juossut Sähköäijä on Juntusen mukaan parantanut viime kaudesta merkittävästi.

    "Varoin heikkoa jalkaa aiemmin ehkä liikaakin, ja vasta viime talvena laitoin reen perään ja pääsin kunnolla rakentamaan lihaksistoa. Se meni harppauksin eteenpäin", hän kiitteli.

    Viisivuotislahjakkuutta ei ole maksettu mukaan Derbyyn.

    "Ennuste oli niin huono, etten maksanut sitä mihinkään kisoihin", Juntunen kertoi. "Siinä säästettiin varsaa. Se on ollut koko ajan lahjakas, ja ajattelin, että kun sitä ei ole maksettu kisoihin, ei tule kiusaustakaan ruveta ahdistamaan sitä liian aikaisin. Kasvattajakunkkuun se on nyt kuitenkin maksettu."

    Arna Ruohomäen ajama Whether Or Not oli omaa luokkaansa Salamakypärät-osalähdössä. Voitto oli Riina Rekilän ja Pekka Yli-Houhalan omistamalle ruunalle uran ensimmäinen. Kuva: Anu Leppänen
    Arna Ruohomäen ajama Whether Or Not oli omaa luokkaansa Salamakypärät-osalähdössä. Voitto oli Riina Rekilän ja Pekka Yli-Houhalan omistamalle ruunalle uran ensimmäinen. Kuva: Anu Leppänen 
    Myllyn Vilma valtasi 20 metrin takamatkalta heti johtopaikan, jonka se piti helposti loppuun asti. Kuva: Anu Leppänen
    Myllyn Vilma valtasi 20 metrin takamatkalta heti johtopaikan, jonka se piti helposti loppuun asti. Kuva: Anu Leppänen 
    Viimeksi loppusuoran alussa menestysmahdollisuutensa laukannut Albino Brave oli nyt varma ykkönen. Tapio Perttunen ajoi illan aikana kaksi tolppaa. Kuva: Anu Leppänen
    Viimeksi loppusuoran alussa menestysmahdollisuutensa laukannut Albino Brave oli nyt varma ykkönen. Tapio Perttunen ajoi illan aikana kaksi tolppaa. Kuva: Anu Leppänen 
    Tanja, Karla ja Kalle Koffert ottivat vastaan Valiant Dreamin palkinnot sen voitettua huhtikuun T65-hevosäänestyksen. Kuva: Anu Leppänen
    Tanja, Karla ja Kalle Koffert ottivat vastaan Valiant Dreamin palkinnot sen voitettua huhtikuun T65-hevosäänestyksen. Kuva: Anu Leppänen