
Hevostenhoidon taitajat kohtaavat Turussa ja Ypäjällä
Ensi viikolla tiistaista torstaihin järjestettävät Ammattitaidon SM-kilpailut kruunaavat monen ammattikoululaisen kevään.
Viime vuonna hevostenhoidon voittajaksi nousi Aada Suutari. Kuva: Skills Finland ry/Riitta AiraksinenHevostenhoidon tehtävät hevosten kanssa suoritetaan Ypäjällä, ja viimeisenä pidettävä valjastyön tehtävä järjestetään torstaina Turun Messukeskuksessa. Messukeskuksella on silti koko tapahtuman ajan hevosia nähtävillä ja taputettavana, mahdollisesti talutusratsastuksessakin.
Taitajan toinen lajivastaava Sanna Jämsä Hevosopistolta kertoo, että kilpailun tehtävät perustuvat hevostalouden perustutkinnon vaatimuksiin, joten mitään ihan uutta ja erikoista ne eivät koskaan sisällä. Tänä vuonna perinteisen aamutallin lisäksi vuorossa on hevosen esittäminen, kengitystehtävä sekä hevosen peseminen.
Hevostenhoidon Taitaja-semifinaali käytiin tammikuussa Ruukissa. Siellä oli mukana 22 opiskelijaa, ja heistä seitsemän parasta pääsi mukaan nyt käytävään finaaliin.
Jämsä on aiempina vuosina ohjannut oman koulun opiskelijoita kilpailussa, ja hän kertoo, että jännitys on aina isoa. Sitten kun pääsee tekemään, jännitys laukeaa, ja kilpailun jälkeen opiskelijat ovat tyytyväisiä. Isossa roolissa on mahdollisuus päästä tutustumaan muiden oppilaitosten opiskelijoihin.
Toinen lajivastaava on Kemiössä Axxellissa opettava Tiina Loisa. Hän oli perjantaina Turussa laittelemassa nahkatyöpistettä kuntoon. Loisa on ollut mukana Taitajassa jo pitkään.
”Tämä on hyvä konsepti, ja hevosten hyvinvointikin perustuu perusosaamiseen”, Loisa muistuttaa.
”Tämä on tosi tärkeä, se kehittää hevosenhoidon osaamista, kun oppilaita valmistellaan kilpailuun."
Myös pärjääminen on tärkeää, joten kouluilla oppimista syvennetään ennen kilpailua, ja samalla lisäoppia saavat nekin oppilaat, jotka eivät itse ole lähdössä edustamaan.
Jo pidempään jatkunut oppilaitoksissa tapahtuvan opetuksen väheneminen rahoituksen leikkausten takia huolettaa Loisaa.
”Nyt työnantajien pitäisi opettaa, mutta kaikki hevosalalla toimivat tietävät, että harvemmin sitä ehtii. Koko päivä menee hevosia hoitaessa, ja kun päivä päättyy, kuka silloin jaksaa mitään teoriaa opettaa?” hän miettii.
Maaseudun Tulevaisuus on Taitaja-tapahtuman yhteistyökumppani hevostenhoito-lajissa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



