Siirry pääsisältöönSiirry hakuun
Siirry sivupalkkiinSiirry alaosaan
  • "Tilanne elää päivittäin, tässä eletään kieli keskellä suuta" – kevään ensimmäinen tilauslentokone Ukrainasta tuo kausityöntekijöitä ensi viikolla

    "Neuvontapuhelin vastaa nyt kysymyksiin kausityövoimasta ja koronasta", sanoo MTK:n elinkeinojohtaja Marko Mäki-Hakola.
    Suomeen on vuosittain tullut noin 10 000–16 000 kausityöntekijää työskentelemään lähinnä maa- ja puutarhatiloilla.
    Suomeen on vuosittain tullut noin 10 000–16 000 kausityöntekijää työskentelemään lähinnä maa- ja puutarhatiloilla. Kuva: Kari Salonen

    Ulkomaisen kausityövoiman kyselyihin pyritään vastaamaan uudella arsenaalilla. Viime vuonna MTK:n, ProAgrian ja Suomalaiset Kylät ry:n yhdessä perustama Töitä Suomesta avasi maanantaina 15. maaliskuuta erillisen neuvontapuhelimen.

    ”Kotisivuillamme näkyvissä numeroissa asiantuntijamme vastaavat tiloilta tuleviin kyselyihin. Puheluja on jo ehtinyt tulla niin paljon, ettei kaikkiin ole ehtinyt vastata. Pitää antaa kiitosta maa- ja metsätalous­ministeriölle neuvontapuhelimen saamasta rahoituksesta”, sanoo oman toimensa ohessa Töitä Suomesta Oy:n toimitusjohtajana työskentelevä Marko Mäki-Hakola.

    Koronatilanteen paheneminen Suomessa pitää kausityövoiman lentojen ja muiden järjestelyjen parissa työskenteleviä varpaillaan.

    ”Tilanne elää päivittäin, tässä eletään kieli keskellä suuta”, Mäki-Hakola kuvailee tilannetta.

    Töitä Suomesta toimii muun muassa Ukrainasta tänne suuntautuvien tilauslentojen järjestäjänä. Ukrainalaislentoyhtiön on määrä lennättää kevään ensimmäiset työntekijät Suomeen 24. maaliskuuta.

    Mäki-Hakola pitää yhteistyötä ministeriön kanssa hyvänä. Viikko sitten saatiin ohjeet, joiden mukaan kaiken pitäisi toimia niin tautiturvallisesti kuin mahdollista.

    ”Helsingin lentokentällä tulijoille tehdään maahantullessa koronatesti, mutta sen lisäksi on ohjeistettu osoittamaan negatiivinen testitulos jo noustessa koneeseen Ukrainassa. Nyt tehdään kaikki, mitä asian hyväksi vain voidaan.”

    Mäki-Hakolan mukaan tavoitteena on saada turvallinen matkustusputki Ukrainasta täkäläisille tiloille asti. Tämä tarkoittaa koko matkaketjun suunnitelmallista toteutusta.

    ”Työntekijät eivät saa lähteä kentältä julkisilla liikennevälineillä. Nyt yritetään saada koko paketti kasaan niin, ettei tilojen tarvitse noutaa ketään kentältä.”

    Maa- ja ­metsätalousministeriön ohjeiden mukaan Suomeen tulevan kausityöntekijän on oltava karanteenissa 14 vuorokautta ennen kuin työt tilalla saa aloittaa. Karanteenin voi keskeyttää, mikäli tulos kummastakin jokaiselle saapujalle tehtävästä kahdesta koronatestistä on negatiivinen.

    Ensimmäinen koronatesti tehdään rajalla heti Suomeen saapumisen jälkeen. Toisen testin saa tehdä aikaisintaan 72 tunnin kuluttua ensimmäisestä testistä.

    ”Toinen testi on tilan päätettävissä, hankitaanko se julkiselta vai yksityiseltä. Vähän sydän syrjällään on seurattu, kun ei negatiivista testitulosta ole rajalla vaadittu. Ohjeistamme tiloja niin, että ne velvoittavat tulijat testaukseen kentällä.”

    Kausityöntekijä ei saa matkustaa lähtömaasta Suomeen, jos hänellä ilmenee ennen matkan aloittamista koronavirus­infektioon viittaavia oireita. Tilojen kuuluu tiedottaa tämä vaatimus tulijalle jo ennakolta.

    Suurin ero viime vuoteen on, että ulkomaisia kausityöntekijöitä työllistävän yrityksen tulee laatia terveysturvallisuussuunnitelma (MT. 9.3.).

    Suunnitelmassa työnantajan pitää nimetä työntekijöille sellainen terveysasioiden kontakti­henkilö, johon nämä saavat aina yhteyden kaikissa terveysturvallisuuteen liittyviä kysymyksissä tai ongelmissa.

    Kontaktihenkilön tehtäviin kuuluu huolehtia siitä, että työntekijöillä on käytössään kasvomaskeja ja käsien desinfiointiainetta. Lisäksi tämän pitää antaa työntekijälle ohjeita hygieniasta ja koronaviruksen oireista.

    Mäki-Hakola toivoo, että kaikki ymmärtävät toimia ohjeiden mukaan.

    Töitä Suomesta Oy:n kausityövoimaan liittyvät palvelut eivät maksa tiloille. Sen sijaan lennot ukrainalaisen lentoyhtiön siivillä maksavat tilalle 265 euroa per tulija.

    Tulijoista 90 prosenttia on Ukrainasta, ja lentoja sieltä järjestetään kerran viikossa. Juhannusviikolla lennetään tarvittaessa viidesti viikossa.

    ”Meidän hinta on lähellä omakustannusta, ja tyhjänä takaisin lähtevien tilauslentojen varaamista on edeltänyt pitkä työ. Tietysti toivomme korona­turvallisuuden vuoksi, ettei vaikkapa satasen säästön takia käytettäisi toista lentoa tai reittiä.”

    Työnvälityksessä on nähty myös villejä toimijoita, jotka tiettävästi veloittavat palveluksistaan Suomeen töihin lähtijöitä.

    Mäki-Hakola vetoaa tiloihin, ettei muita välikäsiä tai paikallisia ”ystäviä” käytettäisi, vaan viestittäisiin suoraan työnantajalta työntekijälle.

    ”On kohtuutonta, jos työntekijän pitää maksaa päästäkseen tänne töihin. Jos marjatilalla Savossa on työvoimalle tarvetta, voimme tuoda venäjänkielisen palvelun esille. Vetoan tiloihin, että vaikka tuntuisi kuinka vaikealta löytää suoraan työntekijöitä, antaisi meidän auttaa. Näin toiminta olisi avointa.”

    Lue lisää:

    Oireettomana Suomeen ja saapumisen jälkeen 14 vuorokauden karanteeni – ministeriön ohjeet kausityövoiman maahantulosta valmistuivat