Holstein-lehmät ohittivat ayrshiret suosiossa tuotosseurantatiloilla
Holsteinien vahvuus on etenkin korkeampi maitotuotos, mutta joillekin myös lehmän värillä saattaa olla väliä.
Mustavalkoisia holsteineja on jo suomalaisilla tuotosseurantatiloilla enemmän kuin ruskeavalkoisia ayrshireja. Kuva: Kari SalonenTuotosseurantakarjoissa oli viime vuonna ensimmäisen kerran enemmän holstein-lehmiä kuin ayrshire-lehmiä. Holsteinin osuus kasvoi 50 prosenttiin ja ayrshiren osuus laski 49 prosenttiin.
Suurin syy holsteinien suosiolle lienee rodun ayrshirea korkeampi maitotuotos. Viime vuonna holsteinit lypsivät keskimäärin 1 050 kiloa enemmän maitoa lehmää kohti kuin ayrshiret, kertoi ProAgria Keskusten Liiton johtavaa asiantuntija Sanna Nokka Maidontuotannon tulosseminaarissa tiistaina.
Hän mainitsi, että joitakin karjanomistajia miellyttää myös rodun sopuisaksi kuvattu luonne. "Ja väri", kuului kommentti yleisöstä.
Mustavalkoisten holstein-lehmien osuus on noussut ja ruskeankirjavien ayrshirejen osuus vastaavasti laskenut suomalaiskarjoissa jo pitkään. Kymmenen vuotta sitten tuotosseurantalehmistä 67 prosenttia oli ayrshireja ja 32 prosenttia holsteineja.
Alkuperäisrotu suomenkarja on säilyttänyt hieman runsaan prosentin osuuden suomalaislehmien joukossa tasaisesti vuodesta toiseen. Suomeen on tullut myös uusia rotuja, joista yleisin on tällä hetkellä jersey.
Vaikea rehuvuosi ei juuri näkynyt maitotuotoksessa. Tuotosseurantalehmien keskituotos kasvoi viime vuonna 120 kiloa edellisvuodesta, ollen 9 795 maitokiloa lehmää kohden.
"Ei mitään mullistavaa muutosta. Maitotuotoksen kasvu on viime vuosina ollut noin 150 kiloa vuodessa", Nokka kommentoi.
Energiakorjattu maitomäärä oli 10 289 kiloa EKM. Valkuaista lehmät tuottivat keskimäärin 345 kiloa, eli kuusia kiloa edellisvuotista enemmän ja rasvaa 422 kiloa, myös kuusi kiloa edellisvuotista enemmän.
Lehmien keskituotos oli hieman pienempi kuin Ruotsissa, missä se oli 9 827 maitokiloa lehmää kohden. Energiakorjatussa maitomäärässä Suomi nousi ohi Ruotsin, missä EKM oli 10 146 kiloa.
Suomessa keskituotos oli korkein Ahvenanmaalla.
Maitotuotoksen kasvun taustalla on Nokan mukaan muun muassa se, että hiehojen ruokintaan ja hoitoon on kiinnitetty enemmän huomiota ja niiden poikimaikä on laskenut.
"Panostus hiehoihin näkyy ensikoiden tuotoksen kasvuna."
Myös robottilypsyn yleistyminen on nostanut tuotosta, samoin keskipoikimakertojen määrän kasvu. Yksi syy keskituotoksen kasvuun on myös korkeatuottoisen holstein-rodun yleistyminen.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

