Janne Frantti kasvattaa maatilaansa määrätietoisesti
Torniolaisella navettatyömaalla on vahva tekemisen meininki. Navetan kattokaaria nostellaan pystyyn kahden nosturiauton ja vankan miesjoukon voimin. Toukokuun lopulla seutu on Suomen kuuminta.Kaksi viikkoa sitten aloitettiin ja elokuussa pitäisi olla valmista, Mellan tilan isäntä Janne Frantti toteaa.
1 780-neliöisen navetan rakentamiseen on varauduttu jo hyvissä ajoin. Vieressä oleva 2 000-neliöinen navetta valmistui 2006 ja jo sen asemapiirustuksessa oli merkittynä nyt rakenteilla oleva rakennus.
Pankillekin kerrottiin jo silloin, että todennäköisesti seuraava rakennusprojekti on ajankohtainen 2012 tai 2013. Rahoitus järjestyi nyt ja silloin ilman ongelmia, Frantti kertoo.
Hän painottaa useaan otteeseen, että ajoissa liikkeellä oleminen auttaa rakennusprojektin jokaisessa vaiheessa.
”Ympäristöluvan saaminen ei ollut minkäänlainen ongelma, kun kaikki tarvittavat paperit toimitti. Aikaa meni kahdeksan kuukautta, mutta siihen oli varauduttu.”
Suomalainen Maaseutu vieraili kesäkuun numeroa varten myös Taka-Hikiällä. Siellä on 36-vuotias koekenttä, joka herättää myös kansainvälistä mielenkiintoa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

