Puutarhasakset ja sahat esille - on aika turvata kesän sato
Maaliskuu on hyvä aika leikata hedelmäpuita ja marjapensaita, Puutarhaliitto muistuttaa.
Koivuja sekä kirsikka- ja luumupuita ei pidä leikata keväällä, koska leikkaushaavan nestevirtaus heikentää kasvi. Kuva: Kimmo HaimiHyvin hoidettu ja säännöllisesti leikattu hedelmäpuu ja marjapensas jaksaa tuottaa satoa ja pysyy hyväkuntoisena ränsistynyttä lajitoveriaan paremmin. Maaliskuu on hyvä aika pensaiden ja puiden kevätleikkauksille, jotka on syytä tehdä ennen uuden kasvukauden alkamista.
Vuosittain kannattaa leikata vain muutamia oksia kasvia kohden, jolloin urakasta ei tule liian suurta tekijän ja kasvin kannalta, Puutarhaliitto vinkkaa.
Puutarhaliiton perusohje leikkaajalle:
Huonokuntoiset ja kuolleet oksat leikataan aina ensin pois. Latvusta tai pensasta kevennetään niin, että osa sisäänpäin kasvavia oksia poistetaan. Puista kannattaa poistaa myös ohuita, pitkiä vesiversoja, jotka kasvavat suoraan ylöspäin.
Hyvin teräväkulmaiset, ylöspäin kasvavat oksat poistetaan jo nuorena, sillä ne aiheuttavat myöhemmin puun repeämisvaaran tai muodostavat kilpalatvan. Puita ei saisi koskaan leikata ns. tappiin, jolloin menetetään puun luonnollinen kasvutapa.
Ihan kaikkien puiden kimppuun ei keväällä kannata käydä: kivelliset hedelmäpuut kuten kirsikka ja luumu sekä koivu jätetään leikkaamatta keväällä, koska leikkaushaavan nestevirtaus heikentää kasvia.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


