Britanniassa todettiin hullun lehmän tautia
Skotlannissa maatilalla kuolleen ayrshirelehmän kohtaloksi koitui BSE eli hullun lehmän tauti. Viranomaisten mukaan taudista ei ole vaaraa ihmisille eikä kuolleen lehmän lihaa ole päätynyt elintarvikeketjuun.
Suomen ainoa BSE-tapaus todettiin vuonna 2001. Kuvan lehmät ovat terveitä suomalaisia ayrshirejä. Kuva: Markku VuorikariBritannissa on yksi ayrshirelehmä kuollut BSE:hen eli hullun lehmän tautiin, kertoo Britannian eläinlääkäriliitto (British Veterinary Association). Tautia sairastanut lehmä kuoli skotlantilaisella maatilalla.
BSE:tä on kahta eri muotoa: klassinen ja epätyypillinen. Skotlannin tapaus on klassinen. Epätyypillinen muoto esiintyy vanhoilla eläimillä eikä se ole tarttuva.
Eläinten siirtäminen maitotilalta on toistaiseksi kielletty ja viranomaiset selvittävät, mistä tartunta on peräisin, eläinlääkäriliitto kertoo. Skotlannin viranomaisten mukaan kuolleesta lehmästä peräisin ollut liha ole päätynyt elintarvikekäyttöön eikä BSE-tapauksesta ole vaaraa ihmisille.
Eläinlääkäriliiton puheenjohtaja Anna Judsonin mukaan BSE:n löytyminen huolestuttaa sekä maatalousalalla että eläinlääkärinä työskenteleviä, mutta taudin löytyminen osoittaa valvontajärjestelmän toimivan hyvin.
Hullun lehmän tauti on nautaeläimillä esiintyvä sienimäinen aivorappeutumasairaus. Tauti johtaa lopulta eläimen kuolemaan.
BSE-tauti todettiin ensimmäisen kerran Britanniassa vuonna 1986. Tauti äityi laajaksi epidemiaksi ennen kaikkea Britanniassa 1990-luvulla. Sairastuneista naudoista peräisin ollutta keskushermostoainesta käytettiin nautojen rehuissa. Tämä on sittemmin kielletty.
Tautia on todettu lähes kaikissa EU-maissa sekä EU:n ulkopuolella muun muassa Sveitsissä, USA:ssa, Kanadassa ja Japanissa. Suomen ainoa BSE-tapaus todettiin joulukuussa 2001.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat



