Syyskylvöt etenivät Euroopassa hyvin
Useissa maissa syysrapsialan ennakoidaan kasvavan.Leuto syksy edesauttoi syyskylvöjen etenemistä ja kasvustojen kehitystä ympäri Eurooppaa, kertoo Vilja-alan yhteistyöryhmä Vyr.
Tiedot perustuvat EU:n satoennusteita laativan Mars-yksikön lokakuun raporttiin.
Syyskylvöjen aloitus viivästyi hieman Pohjois-Euroopassa johtuen puintien venymisestä, mutta kylvöt etenivät hyvin syyskuun aikana.
Baltiassa kylvöt saatiin valmiiksi syyskuun lopussa optimaalisessa aikaikkunassa erinomaisissa olosuhteissa.
Myös Ruotsissa ja Tanskassa kylvöt etenivät hyvin kuivan syyskuun aikana ja lokakuun sateet tarjosivat itämiseen tarpeeksi kosteutta. Suomessa kylvöjen venyminen saatiin kiinni syyskuun aikana.
Ranskassa ja Puolassa syykylvöt ovat yhä meneillään ja olosuhteet ovat hyvät. Puolassa huolta aiheuttaa kuitenkin alhaiset lämpötilat, jotka voivat vahingoittaa viimeisimpinä kylvettyjen syysvehnien oraita.
Saksassa viljojen syyskylvöt onnistuivat hyvin.
Syysrapsin kylvöjen aloitusta hidastivat elokuun sateet Länsi- ja Pohjois-Euroopassa.
Irlannissa, Ranskassa, Belgiassa, Alankomaissa, Saksassa, Tanskassa ja Ruotsissa rapsin kylvöt alkoivat elokuussa ja ne olivat valmiit syyskuun loppuun mennessä. Samoissa maissa maan kosteus oli riittävä rapsin hyvään kasvuun lähtöön.
Baltiassa ja Puolassa jatkuva sade hidasti rapsin kylvöjen etenemistä elokuussa.
Yhteenvetona rapsin kylvöistä voidaan todeta niiden onnistuneen kohtuullisesti Euroopan alueella, Vyristä todetaan.
Ranskaan, Saksaan, Irlantiin ja Ukrainaan odotetaan merkittävää pinta-alan kasvua viime kasvukauteen verrattuna.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

