MMM nihkeä hoitamaan maatiloille halpoja eurolainoja – virkamiehet joutuisivat töihin
Maatiloille tarjotaan Euroopan investointipankin kautta halpaa investointirahaa. Maa- ja metsätalousministeriö lykkäisi valmistelun vuodelle 2021 suuren työmäärän vuoksi.
Maatilojen investointeja rahoitetaan pääasiassa Makeran kautta, mutta maatilat voisivat saada myös Euroopan investointirahaston takaamia lainoja. Kuva: Markku VuorikariMaa- ja metsätalousministeriössä (MMM) suhtaudutaan Euroopan investointipankkiryhmän (EIP) ja Suomen valtion markkinoimaan maatilojen ja pk-yritysten riskirahoitukseen nihkeästi.
Takausohjelman työmäärän, aikataulun ja saavutettavan hyödyn suhde näyttää sellaiselta, että EIP-ohjelman valmistelu joudutaan lykkäämään seuraavalle ohjelmakaudelle, maatalousneuvos Esko Juvonen MMM:stä arvioi.
Seuraava maaseuturahaston ohjelmakausi alkaa vuonna 2021.
Juvosen mukaan maatalouden investointeihin on saatavilla nykyisin rahoitusta maatilatalouden kehittämisrahaston Makeran kautta. "Järjestelmä on toiminut hyvin ja kaikki rahoituskelpoiset investoinnit ovat saaneet tukea."
EIP:n kautta maatilojen lainaehdot kuitenkin paranisivat. Takauspalkkio lainalle on vain puoli prosenttia, kun Makeralla se on puolitoista. Lisäksi vakuusehdot kevenevät, eurotakauksia ei rajoiteta.
Suomi tavoittelee 40 miljoonan euron takauksilla 400 miljoonan euron lainoja pk-yritysten riskilainoille. Maatiloilla sama vipu toisi 50 miljoonan takauksilla 500 miljoonan euron lainat.
Takauksista puolet tulee Euroopan investointipankilta ja jopa 30 prosenttia Finnveralta.
Suomessa rahoitusta välittäviä pankkeja haetaan.
"Kun pankin riski jää parhaassa tapauksessa näin pieneksi, vakuusvaatimukset keventyvät ja lainamarginaalit putoavat", neuvotteleva virkamies Jussi Yli-Lahti TEM:stä sanoo.
"EIP:n takauksista menee EIP:lle hallintokuluna 5–6 prosenttia", Juvonen huomauttaa.
Kuluja maksetaan 40 miljoonasta, josta kuusi prosenttia on 2,4 miljoonaa euroa. Se jaetaan kymmenelle lainavuodelle, mikä tekee noin 0,6 prosenttia vuodessa.
Nykyisin maatiloille investointiavustuksia ja korkotukea myönnetään valtion talousarviosta ja Makerasta takauksia sekä avustuksia.
Euroopassa EIP-tukea ei ole Juvosen mukaan otettu käyttöön maataloudessa kuin parissa maassa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
