Jättiturska ui ennätyskalojen listalle
Sinisampi ja valkoevätörö ovat polskineet ensimmäistä kertaa ennätyskalojen listalle. Listaykkönen on 21,04 kiloa painava turska, joka jäi ammattikalastajan saaliiksi Ahvenanmereltä viime heinäkuussa.Suomen ennätyskalalautakunta on hyväksynyt yhdeksän uutta ennätystä. Suurin kala oli 21,04 kilon painoinen turska, jonka ammattikalastaja Tom Mattson sai Ahvenanmereltä viime heinäkuussa. Uusia lajeja listalla ovat sinisampi ja valkoevätörö.
Suomen ennätyskalarekisteriin kerätään tietoja ennätyskaloista ja ravuista. Jokaiselle lajille on määrätty alin paino- tai pituusraja, jonka ylittävät yksilöt pääsevät lautakunnan tutkittavaksi ja hyväksyttäväksi. Isoiksi kasvavilla kaloilla ratkaiseva mitta on paino, pikkukaloilla ja ravuilla pituus. SE-listalla on 78 kalalajia ja kuusi rapulajia.
Uusia ennätyskaloja ovat jättiturskan lisäksi järvitaimen 10,42 kiloa, mustatäplätokko 0,212 kiloa, sinisampi 0,72 kiloa ja suutari 3,804 kiloa. Pienissä, alle sara grammaa painavista lajeista listalle pääsivät allikkosalakka 8,5 senttimetriä, isotuulenkala 33,1 senttimetriä, valkoevätörö 9,1 senttimetriä ja viisipiikki 5,7 senttimetriä.
SE-kalojen lisäksi lautakunta kerää tietoja kaikista isoista kaloista ja ravuista. Ilmoitetut tiedot talletetaan ennätyskalarekisteriin, joka on netissä osoitteessa www.vapaa-ajankalastaja.fi/ennatyskala.
Ennätyskalojen ilmoituslomakkeita ja ohjeita löytyy lisäksi osoitteesta: www.ahven.net/ennatyskalat
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

