Yara teki vahvasti voitollisen tuloksen ja suunnittelee lisäosinkoja omistajilleen
Myyntimäärät ovat pienentyneet, mutta myyntihintojen nousu on enemmän kuin korvannut määrien laskun.
Korkean kaasun hinnan takia lannoitteiden valmistusta on vähennetty eri puolilla Eurooppaa. Suomessa tuotanto on pyörinyt normaalisti. Kuva: Pasi LeinoNorjalainen lannoiteyhtiö Yara paransi tulostaan vuoden kolmannella neljänneksellä verrattuna viime vuoteen.
Energian hintojen noususta ja myyntimäärien vähenemisestä huolimatta, yhtiön tulot nousivat sen kaikilla liiketoiminta-alueilla.
Kolmannen vuosineljänneksen käyttökate oli 1,001 miljoonaa dollaria, kun se vuosi aiemmin oli 765 miljoonaa dollaria. Käyttökate kertoo tuloksen, joka liikevaihdosta jää muuttuvien ja kiinteiden kustannuksien vähentämisen jälkeen.
Nettotulos oli 400 miljoonaa dollaria eli 1,57 dollaria osaketta kohti. Vuosi sitten yhtiö teki tappiota 143 miljoonaa dollaria.
Heinä–syyskuun aikana lannoitebisnekseen on erityisesti vaikuttanut kaasun hinta, mutta Yara on onnistunut hyvin optimoimaan tuotantoaan.
Myyntimäärät ovat pienentyneet, mutta myyntihintojen nousu on enemmän kuin korvannut määrien laskun.
Oslon pörssissä listattu Yara pohtii hyvän tuloksensa myötä lisäosinkojen maksua omistajilleen, yhtiön tiedotteessa kerrotaan.
”Yaran liiketoimintamalli on osoittanut kestävyytensä vuosikymmeniä ja toimii edelleen hyvin huolimatta haastavasta toimintaympäristöstä, jossa on äärimmäistä hintavaihtelua ja tuotantorajoituksia Euroopassa”, sanoo Yaran toimitusjohtaja Svein Tore Holsether.
”Tuottomme ovat kasvaneet ja vahvat marginaalit enemmän kuin kompensoivat pienentyneet toimitusmäärät koko organisaatiomme voimakkaan ponnistelun ansiosta.”
"Olemme kuitenkin edelleen syvästi huolissamme ruoka- ja lannoitetilanteesta Euroopassa ja maailmanlaajuisesti ja toistamme kehotuksen ryhtyä kiireellisiin toimiin riippuvuuden vähentämiseksi Venäjästä", Holsether sanoo.
Lannoiteyhtiön tulevaisuuden näkymät ovat hyvät, sillä ruokaa ja lannoitteita tarvitaan. Haasteena on kuitenkin kaasun hinnan heikko ennustettavuus Euroopassa.
Yara mukautuu edelleen kaasutilanteeseen ja rajoittaa tuotantoaan monilla tehtaillaan. Yhtiö kertoo pyrkivänsä täyttämään asiakkaidensa kaikki tarpeet maailmanlaajuisten kanavienssa kautta, mutta ei voi tehdä sitä tappiolla.
Yaran Suomessa sijaitsevien tehtaiden on kerrottu toimivan normaalisti.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat







