Viljojen hintarallikiihdyttää ruuanhintojen nousua
Pellervon taloudellinen tutkimuslaitos ennusti ruuan kallistuvan tänä vuonna 3,5 prosenttia. Uusia laskelmia ei ole tehty, mutta näppituntuma on, että nousuvauhti kiihtyy ja päädytään ainakin 4 prosenttiin, sanoo maatalousekonomisti Kyösti Arovuori PTT:ltä.
Arovuoren mukaan markkinat reagoivat nyt paljon nopeammin tuottajahintojen muutokseen kuin edellisen hintarallin yhteydessä 2007–2008.
Kauppa ja teollisuus käyttivät silloin pitkiä, jopa vuoden toimitussopimuksia, kun nyt hinnoista neuvotellaan säännöllisesti pitkin vuotta. Hintapaineet purkautuivat vuoden 2008 alussa ja korotukset olivat isoja.
Nyt vastaavaa kertahyppyä ei tule, vaan kuluttajahinnat elävät pitkin vuotta. Vuosinousu voi silti olla merkittävä, Arovuori sanoo.
Arovuori arvelee, että viljojen kallistuminen tuntuu ensimmäisenä sianlihan hinnassa, sillä kuivuus on romuttanut rehuina käytettävien maissin ja soijan satotoiveita. Rehuviljat ovat ennätyksellisen kalliita.
Arovuoren mukaan lihan tuottaja- ja kuluttajahinnat nousevat vääjäämättä. Kaupan lihatiskeissä korotukset näkyvät viimeistään talvella.
Lihantuotanto on alentunut koko Euroopassa ja rehujen kallistuminen vähentää tuotantoa entisestään. Myös sianlihan vienti EU:sta on vetänyt hyvin ja näyttää vetävän jatkossakin, mikä puskee hintoja ylöspäin.
Suomessa sianlihan tuottajahintoja on korotettu alkuvuonna, mutta kaikkia kustannuspaineita ei ole purettu ja nyt rehujen kallistuminen lisää korotustarpeita.
Maidon tilanne on toinen, sillä maitotuotteista on ylitarjontaa Euroopassa. Laskuakaan hän ei odota varsinkin, jos Venäjän vienti jatkuu yhtä vilkkaana kuin tähän asti. Valio on luvannut pitää hinnat ennallaan loppuvuoden.
Viljojen ja öljykasvien hintojen raju nousu on yllättänyt kaikki. Yhdysvaltojen maatalousministeriö korjasi heinäkuussa maissin ja soijan satoennusteitaan historiallisen paljon.
Muutos johtui yksinomaan hehtaarisadoista. Ministeriö pudotti soijan hehtaarisatoarviota 8 ja maissin peräti 13 prosenttia kesäkuusta. ”Nekin voivat olla liian optimistisia.”
Tilanteen herkkyyttä kuvaa se, että FAO ja Kansainvälinen viljaneuvosto näkivät tilanteen selvästi valoisampana vain viikko ennen ministeriön ennusteen julkaisemista. ”Se kertoo, miten säiden armoilla ruuan tuotanto on.”
Yhdysvaltoja piinaava helle osui arkaan hetkeen etenkin maissilla, joka juuri aloitteli kukintaansa, mutta myös soijan näkymät ovat heikentyneet nopeasti. Eikä paremmasta on tietoa. Syksystäkin povataan kuivaa.
Ohio- ja Mississippi-joen vedet ovat jo niin alhaalla, että laivat joutuvat ajamaan vajaina. Indianan pääkaupungissa Indianapoliksessa kastelu kiellettiin veden säästämiseksi. Puut pudottavat lehtiään.
Eniten haittaa on maataloudessa. Yli 60 prosenttia Yhdysvaltojen pelloista kärsii kuivuudesta. Poikkeusolot koskevat jo lähes 1 300 maakuntaa 39 osavaltion alueella. Pahin tilanne on Keski-Lännen maissivyöhykkeellä.
Arovuoren mukaan tuotantopanosten ja etenkin lannoitteiden hinnat saattavat nousta viljojen ja lihan imussa.
Vahvat viljan hinnat ovat yleensä lisänneet lannoitteiden kysyntää, mikä puolestaan ryydittää hintoja. Paljon riippuu siitä, onko viljelijöiden talous siinä kunnossa, että heillä on varaa hankkia lannoitteita. Viitteitä muutoksesta on jo, sillä urean hinta lähti nousuun.
Öljytuotteissa tilanne ei ole yhtä selkeä ja Arovuoren mielestä hinnat saattavat jopa laskea, mikäli talouden epävarmuus jatkuu. Kolmas iso kustannuserä eli rehut seuraa viljojen hintoja.
VEIKKO NIITTYMAA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
