Tulli: Hollannista ei ole tuotu kuorellisia munia Suomeen
Torjunta-aine fiproniilia tutkitaan tuontielintarvikkeista jatkuvasti.
Suomeen ei ilmeisesti ole päätynyt fiproniilia sisältäviä hollantilaismunia. Munaa sisältävien valmisteiden osalta asiasta ei ole varmuutta. Kuva: Jaana KankaanpääTullin mukaan Suomeen ei ole tuotu kuorellisia kananmunia Hollannista vuonna 2016 tai vuoden 2017 tammi-toukokuussa.
Laillinen tuonti ei olisi ollut mahdollistakaan, sillä Suomi on salmonellasta vapaata aluetta ja Hollanti ei.
Kananmunia tuotiin viime vuonna ulkomailta 1,5 miljoonaa kiloa ja tämän vuoden tammi-toukokuussa 320 000 kiloa. Munia tuotiin Ruotsista, Liettuasta ja Virosta.
Hollantilaiset munat nousivat otsikoihin sen jälkeen, kun niistä löytyi hyönteistorjunta-aine fiproniilia, joka on kielletty ihmisravinnoksi käytettävien elintarvikkeiden tuotannossa.
Tulli kertoo kohdentavansa valvontaa nyt kananmunaa sisältäviin elintarvikkeisiin. Fiproniilipitoisuuksia mitataan muutenkin rutiininomaisesti muun muassa vihanneksista.
Lue myös:
Kiellettyä hyönteismyrkkyä levisi hollantilaisille kanatiloille, miljoonia munia pois myynnistä
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
