Katso tallenne: MTK ja SLC esittävät hallitukselle vaatimuksensa maa- ja metsätalouden ilmastotoimista
Paikalle oli kutsuttu pääministeri ja hallituksen ministerit ja heiltä oli pyydetty puheenvuoroja.MTK ja Svenska lantbruksproducenternas centralförbund SLC järjestivät tiedotustilaisuuden maa- ja metsätalouden ilmastotoimista hallituksen ministereille Säätytalon edustalla Helsingissä torstaina 2.9. puolilta päivin.
Järjestöjen vaatimukset budjettiriiheen esittivät MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila ja SLC:n puheenjohtaja Mats Nylund. Paikalle oli kutsuttu pääministeri ja hallituksen ministerit ja heiltä oli pyydetty puheenvuoroja.
Järjestöjen puheenjohtajat saapuivat paikalle traktori-, metsäkone- ja biokaasuautokyydillä. Paikalla oli myös kansanedustajia, europarlamentaarikkoja sekä järjestöjen luottamushenkilöitä ja asiantuntijoita.
MT lähetti tilaisuuden suorana. Tallenteen voit katsoa tämän jutun linkistä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
