Ihmisten epäillään levittäneen vaarallista eläintautia Länsi-Saksaan
Ihmisten tietämättömyys tai välinpitämättömyys afrikkalaisen sikaruton vaarallisuudesta on saanut aikaan sen, että tauti leviää nyt läntisessä Saksassa.
Suomen itärajan läheisyyden levähdyspaikoilla muistutetaan afrikkalaisen sikaruton vaarallisuudesta. Ihmisiin tauti ei tartu, mutta sioille ja villisioille se koituu kuolemaksi. Kuva: Terhi TorikkaIhmisten epäillään olevan syypäitä siihen, että afrikkalainen sikarutto (ASF) on nyt levinnyt läntiseen Saksaan, kertovat Pigprogress ja Top Agrar. Taudin pääteltiin kulkeutuneen länteen muuten kuin villisikojen mukana, koska Hessenin ja Rheinland-Pfalzin osavaltioissa puhjenneen taudin aiheuttaja on eri virusmuotoa kuin se, joka vaivaa itäisen Saksan villisikoja Brandenburgissa ja Sachsenissa.
Friedrich-Loeffler-Instituutissa tehty länteen siirtyneen ASF-viruksen genomianalyysi kertoo, että virus on peräisin Kaakkois-Euroopasta, Pigprogress kertoo.
Top Agrarin mukaan on todennäköistä, että ASF-virus saapui Hesseniin itäeurooppalaisten kuorma-autonkuljettajien, kausityöntekijöiden tai heidän kotimaistaan tuomiensa elintarvikkeiden tai tarvikkeiden mukana.
ASF-virus kykenee leviämään muun muassa kengänpohjien tai autonrenkaiden mukana. Myös virusta sisältävät sian ja villisian lihasta valmistetut tuotteet ovat suuri tautiriski, jos saastunut elintarvike päätyy luontoon ja sitä kautta villisian vatsaan.
Hessenissä on tähän mennessä todettu noin 40 villisian saaneen ASF-tartunnan. Tautialueella on lisäksi kaksi sikalaa, joista toisella on yli tuhat lihasikaa. Toinen on vain pieni, alle kymmenen eläimen takapihasikala.
Pigprogress: ASF Germany: Virus in Hesse likely from eastern Europe
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat





