Leuto talvi hellii mehiläisiä
Mehiläiset ovat talvehtineet hyvin leudossa talvisäässä. Toisaalta myrskyt ovat aiheuttaneet lisätöitä tarhaajille, sillä myrskytuulen repimiä pesiä on täytynyt käydä tarkistamassa ja korjaamassa.Joulukuussa ja vielä tammikuussakin jatkunut leuto talvisää on ollut talvehtiville mehiläisille helppo, kertoo Mehiläishoitajain liitto tiedotteessaan. Liiton mukaan tarhaajien näkemys on yksimielinen: Lämpötila on ollut talviruuan kulutuksen kannalta optimaalinen ja yhdyskunnat vaikuttavat vahvoilta.
Viime talvena ruoka loppui joistakin pesistä kesken, minkä vuoksi osa pesistä kuoli.
Mehiläishoidon neuvoja Ari Seppälä arvioi, että tänä vuonna ruoka riittää talven yli. ”Pesät ovat selvästi vahvempia kuin viime vuonna.”
Vaikka koko maassa on parhaillaan pakkassäät, ei se ole mehiläisten talvehtimiselle suurin uhka. Pakkasia pahempaa on pesän sisälle kertyvä kosteus. Tänä vuonna pesät ovat kuitenkin pääosin pysyneet kuivina, vaikka ulkoilma onkin ollut hyvin kosteaa.
Toisaalta joulukuussa riehuneet myrskyt aiheuttivat lisätyötä tarhaajille. Myrskytuulet repivät pesien kattoja, joita on pitänyt käydä tarkistamassa ja asettamassa takaisin paikoilleen. Lumisena talvena lumen paino pitäisi katot pääosin paikallaan.
Lämpimät talvisäät ovat myös saaneet mehiläiset lentämään pesistä joulu–tammikuussa eri puolilla Suomea.
Mehiläishoitajain liiton mukaan lentämisestä ei kuitenkaan ole ollut suurta haittaa, mikäli se on vähäistä. Esimerkiksi liian aikaista sikiöintiä ole tapahtunut.
Vaikka talvi on mehiläisille viime vuotta helpompi, on pesien haittana jälleen pesissä loisivat varroa-punkit.
”Ne vievät pesiä tänäkin vuonna”, Seppälä toteaa.
Säiden kannalta pahin uhka talvehtimisen onnistumiselle olisi kosteus.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

