Uusi vaunukuivurisarja perustuu alipainetekniikkaan
Antti-Teollisuuden X-mallisto julkaistiin eilen. Ensimmäiset kuivurit otetaan käyttöön tulevana syksynä.
Antti-Teollisuuden kaupallinen johtaja Jouni Virtaniemi kuvattuna Okra-näyttelyssä kesällä 2023. Kuva: Carolina HusuKotimainen viljankuivaustekniikkaan erikoistunut Antti-Teollisuus julkisti 11.6. Seinäjoella uuden X-sarjan.
Sen vaunukuivurit hyödyntävät valmistajan muista malleista tuttua alipainetekniikkaa, jossa ilma imetään uunin ja kuivattavan vilja- tai siemenerän läpi, mikä nopeuttaa kuivausta.
”Halusimme ehdottomasti tuoda tehokkaan alipainekuivauksen myös uuteen kuivurisarjaan, sillä siitähän meidän kuivurit tunnetaan,” kaupallinen johtaja Jouni Virtaniemi Antti-Teollisuudesta toteaa tiedotteessa.
Uutta kuivurimallia on saatavissa viidessä eri koossa, minkä ansiosta se soveltuu monen kokoisille tiloille, valmistaja kertoo.
Vaunumallinen kuivuri on otettavissa nopeasti käyttöön, sillä se toimitetaan tilalle tehtaalla valmistettuina, esikoottuina ja sähköistettyinä moduuleina. Tilan käyttöä on X-sarjassa tehostettu, ja kuivuri on myös aiempia malleja hiljaisempi, Antti-Teollisuus lupaa.
“X-sarjan markkinoille tuonnin tavoitteena on tarjota laadukas ja energiatehokas alipainekuivuri myös pienemmille ja keskisuurille tiloille”, kuvailee tuoteryhmäpäällikkö Arttu Koivulahti Hankkijalta, joka toimii kuivurien jälleenmyyjänä.
”Vakioitujen ratkaisujen ansiosta hinta on edullinen ja ostaminen helppoa”, Koivulahti lisää tiedotteessa.
Tilauksia otetaan nyt vastaan, ja vaunukuivurien toimitukset alkavat syksyllä.
Suomalainen Antti-Teollisuus Oy tekee viljankuivaamoiden lisäksi tuotteita meriteollisuuteen. Yritys työllistää noin 140 henkilöä. Liikevaihdosta noin puolet tulee viennistä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat









