Alkuperäisrotujen kasvatuksen tukiehdot yhä kesken ‒ Ruokavirasto lupaa ehdot julki ennen joulua
Ehtoja on joka tapauksessa noudatettava 1.1. alkaen.
Alkuperäisrotukorvausta voi saada vain omassa hallinnassa viimeistään 1.1.2023 olevasta eläimestä, joka on saanut puhdasrotuisia jälkeläisiä jo ennen sopimuskauden alkua. Kuva: Jaana KankaanpääAlkuperäisrotueläinten kasvattamista koskevan ympäristösopimuksen ehdot ovat vielä kesken. Ruokaviraston mukaan ehdot yritetään saada ulos ennen joulua, mutta ne eivät ehtineet 15. joulukuuta postitettavaan uutiskirjeeseen.
”Sitoutumista ei tarvitse tehdä ilman ehtoja”, viestintäasiantuntija Niina Pitkänen Ruokavirastosta toteaa 16. joulukuuta.
Valtioneuvoston asetus ympäristösopimuksista hvyäksytään todennäköisesti vasta alkuvuodesta. Ehtoja on tästä huolimatta noudatettava 1.1. alkaen.
Sopimusten arvioitu hakuaika on 13.2.-2.3.2023.
Tähän mennessä tiedossa olevat ehdot löytyvät jo julkaistuista uutiskirjeistä.
Selvää on jo, että uutta apr-tukea haetaan muiden kotieläintukien tapaan vuosittain ja sopimuksia voi hakea vain verkkoasiointipalvelu Vipussa.
Alkuperäisrotujen kasvattamisen sopimukselle hyväksytään alkuperäisrotuinen nauta, lammas tai vuohi, joka on puhdasrotuinen ja kantakirjattu. Suomenhevosen on oltava Suomen Hippoksen rekisterissä toisin kuin aiemmassa uutiskirjeessä on kerrottu. Asia on korjattu 15.12. lähteneessä uutiskirjeessä, kertoo Ruokavirasto.
Sopimusehtojen on täytyttävä heti sopimuskauden eli kalenterivuoden alusta.
Ensi vuonna korvausta voi saada vain omassa hallinnassa viimeistään 1.1.2023 olevasta eläimestä, joka on saanut puhdasrotuisia jälkeläisiä jo ennen sopimuskauden alkua.
Naudoilla ja lampailla jälkeläisehdon pitää täyttyä kahden edellisen vuoden aikana. Hevosilla ja vuohilla ehtojen täyttymisen tarkastelujakso on kolme vuotta.
Jos eläimestä on tarkoitus hakea apr-sopimusta, sen puhdasrotuisen jälkeläisen on oltava syntynyt viimeistään 31.12.2022 ja tietojen on löydyttävä eläinrekisteristä viimeistään silloin, kun eläimen vanhemmasta haetaan apr-sopimusta, vaikka rekisteröintiaikaa olisi vielä jäljellä.
Lampaista ja vuohista on oltava lisäksi joko itse tehty tai asiantuntijan tekemä jalostussuunnitelma viimeistään 1.1.2023.
Jalostussuunnitelmassa on kuvattava tilan vuohien tai lampaiden jalostustavoitteet. Lisäksi suunnitelmassa pitää luetella kaikki ne eläimet, joille sopimusta haetaan, kirjata suunnitelma astutus- ja siemennysryhmistä, joissa käytetään saman rotuista pässiä tai pukkia ja kuvata, miten jalostuksessa huomioidaan sukusiitosasteet.
Maatiaiskanojen parven pitää kuulua Luonnonvarakeskuksen maatiaiskanojen säilytysohjelmaan viimeistään 1.1.2023. Lisäksi hakijalla pitää olla tilatunnus ja kanoille ilmoitettu pitopaikka.
Hevosten kohdalla on syytä muistaa, että niiden on oltava tuenhakijan hallinnassa. Usein esimerkiksi harrastehevonen saattaa olla vaikkapa lapsen nimissä. Jatkossa tukea voi hakea myös yhdestä hevosesta. Hakija voi saada tukea vain hallinnassaan olevasta hevosesta.
Neuvoa ja ennakkotietoa tuista kannattaa kysyä ProAgrian neuvojilta, kunnasta sekä Ely-keskuksista, ohjeistaa Ruokavirasto uutiskirjeessään. Lisäksi kannattaa seurata tiedotusta omassa kunnassa järjestettävistä koulutuksista.
Juttua täydennetty Ruokaviraston kommenteilla 16.12. klo 17.45. Korjattu mm. otsikkoon tieto siitä, että tukiehtojen luvataan valmistuvan ennen joulua
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat







