Ikävä löytö lampaasta rutiininäytteestä – tätä loista ei ole ennen Suomessa tavattu
Nematoridus battus -sukkulamadot ovat lähtöisin Englannista ja aiheuttavat karitsoille ripulia.
N. battus -sukkulamadot aiheuttavat yleensä oireita etenkin laiduntaville karitsoille. Arkistokuva, ei liity tapaukseen. Kuva: Kari SalonenSuomessa on löydetty ensimmäistä kertaa Nematodirus battus -sukkulamatoja, kertoo Eläinlääkärilehti.
Löydöksen teki Movet Oy:n eläindiagnostiikkalaboratorio suomalaisten lampaiden rutiininäytteistä.
Diagnoosin varmistamiseksi lampuri lähetti viime vuoden puolella kahden teurastetun pässikaritsan suolistot Eviralle, ja niistä pestiin esiin loismadot. Nykyinen Ruokavirasto on vahvistanut löydöksen.
"Kyseinen loislaji on lähtöisin Englannista, missä se aiheuttaa karitsoille vakavia ripuliepidemioita. Sen vuoksi lampureille annetaan jopa säätilaan perustuvia battus-ennusteita", kertoo Movet Oy Facebook-päivityksessään.
Lampaan lisäksi matoa tavataan vuohella, naudalla ja eteläamerikkalaisilla kamelieläimillä.
Eläinlääkäri-lehden mukaan karitsat, joiden näytteistä löydös tehtiin, olivat omistajansa mukaan voineet hyvin.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

