Lannoitteiden käyttöä aiotaan vähentää
Viljelijät eivät aio sanottavasti muuttaa viljelytottumuksiaan ensi kesänä, mutta lannoitteiden käytöstä aiotaan nipistää. Lannoitteiden käyttöä aikoo vähentää 12 prosenttia tiloista, kun käyttöä lisääviä ei juuri ole.
Tulokset perustuvat Vilja-alan yhteistyöryhmän marraskuussa tekemään viljelijäkyselyyn, johon vastasi runsaat 500 viljelijää. Tiedot ovat vielä kovin alustavia varsinkin, kun lähes kolmannes ei osannut tai halunnut kertoa, mitä aikoo kylvää.
Etenkin maitotilat ja yli 75 hehtaarin viljatilat arvelevat leikkaavansa lannoiteostoja. Se tuskin yllättää, sillä kannattavuus on kuralla kummassakin tuotantosuunnassa.
Venäjä-pakotteet ovat notkauttaneet maidon hintaa ja viljan hinnat ovat olleet alhaalla kesästä saakka.
Muiden tuotantopanosten kuten torjunta-aineiden, kalkin ja sertifioidun siemenen käytössä ei näyttäisi tulevan isoja muutoksia viime kauteen.
Ristiriitainen vastaus saatiin karjanlannan käyttösuunnitelmiin.
Karjatilat aikovat lisätä lannan käyttöä ja viljatilat puolestaan vähentää.
Ravinteiden käytön tehostamisessa on korostettu, että lannan levitysalaa tarvitaan lisää.
Kylvöaikeissa ei ole isoja eroja, kun katsotaan kaikkia tiloja. Ohraa, kauraan ja vehnää laitetaan maahan yhtä paljon kuin viime keväänä.
Tuotantosuuntien sisältä näyttäisi löytyvän muutosta. Lähes kolmannes kyselyyn vastanneista sikatiloista aikoi lisätä vehnää, kun vähentäjiä oli seitsemän prosenttia. Pientä siirtymistä näyttäisi olevan myös siinä, että rehuviljojen tilalle kylvetään rahakkaampia kasveja.
Ruisala kasvoi jo syksyllä ja syysvehnääkin meni maahan keskimääräistä enemmän. Kevätvehnää lisääviä on kyselyssä likimain yhtä paljon kuin vähentäviä.
VEIKKO NIITTYMAA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
