Anguskasvattajat hakevat uusia markkinoita osuuskunnan avulla
Osuuskunnan jäsenet uskovat, että laadukkaalle lihalle riittää kysyntää.
Angukset sopivat erittäin hyvin maisemanhoitoon. Rodun liha on laadukasta ja helposti marmoroituvaa. Kuva: Pentti VänskäAngusta kasvattavat tilat haluavat parantaa tilojen myyntiä ja lihan markkinointia yhteisen Finn Angus osuuskunnan kautta.
Tarkoituksena on yhdessä toteuttaa asioita, joihin yksittäinen tila ei pysty ja löytää oikeat, samat arvot jakavat yhteistyökumppanit.
Vuonna 2013 perustetussa osuuskunnassa on tällä hetkellä reilu parikymmentä jäsentä, ja uudet jäsenet toivotetaan tervetulleiksi.
Lihan myynti osuuskunnan verkkosivujen kautta alkoi tänä kesänä.
"Ei kannata murehtia asioita, joille ei voi mitään. Me emme voi muuttaa maatalouspolitiikkaa, mutta voimme pyrkiä vaikuttamaan tuotteiden myyntiin ja markkinointiin", kertoo Katri Strohecker, osuuskunnan aktiivi ja anguskasvattaja.Leppävirralta.
"Haluamme olla lähellä kuluttajaa ja kuunnella, mitä he haluavat. Tarkoitus on keskittyä enemmän laatuun kuin määrään."
Toinen kasvattaja ja osuuskuntalainen Simo Räty komppaa Stroheckeriä:
"Yksittäisellä tilalla tarjonta on rajallista. Osuuskunnassa tapaa myös ihmisiä, joilla on samat intressit ja päästään työskentelemään samojen tavoitteiden eteen."
Sekä Strohecker että Räty ovat kasvattaneet anguksia jo yli kymmenen vuotta ja kehuvat lihan laatua ja marmoroituvuutta.
Rotu saa lihansa lisäksi kiitosta hyvästä karkearehunkäyttökyvystään ja emo-ominaisuuksistaan. Angusta käytetäänkin runsaasti erilaisissa risteytyksissä.
Molemmat kasvattajat uskovat, että kuluttajat ovat valmiita maksamaan laadukkaasta lihasta ja rohkaisevat asiakkaita kokeilemaan muitakin ruhonosia kuin fileetä.
Kiinnostusta angusta kohtaan tuntuu löytyvän, sillä Finn Angus osuuskunnan avoimien ovien päivä kolmella tilalla keräsi 27.7. yli 300 kiinnostunutta vierailijaa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

