Valamossa avataan tänään jo toinen Mestarin jälki -näyttely
Maailmanluokan taiteilijoiden tulkintoja kristillisistä aiheista on nähtävillä Heinävedellä Valamon luostarissa, jossa talvikauden suurnäyttely avataan tänään.
Rembrandtin teos saarnaavasta Kristuksesta on yksi Valamon luostarissa tänään avautuvan näyttelyn kalleuksista. Kuva: Valamon luostariTuntemattomana pysyttelevän savolaisen taiteenkerääjän kokoelmista on riittänyt huipputaiteilijoiden teoksia toiseen Mestarin jälki -näyttelyyn Valamon luostarissa. Näyttelyn avaa tänään arkkipiispa Leo, ja yleisöllä on aikaa huhtikuun loppuun asti vierailla Heinävedellä luostarin kulttuurikeskuksessa.
Vuosi sitten yleisöryntäyksen Valamoon aiheuttanut kristillisen taiteen näyttely jatkuu nyt muun muassa Rembrandtin, Dalin, Warholin, Chagallin ja Picasson teoksilla.
Näyttelyn tiedotteessa pohditaan, miksi ateistista maailmankatsomusta tunnustanut Picasso palasi uskonnollisiin aiheisiin useita kertoja pitkän uransa aikana.
Kristillisiä maalauksia kuvataan taiteilijoille "ehkä kaikkein henkilökohtaisimmaksi luomistyöksi", mikä lisää niiden kiinnostavuutta katsojien silmissä.
Myös Suomen taiteen kultakauden mestareita on jälleen esillä taideharrastuksestaan ja ikonimaalauksestaan tunnetun piispa Arsenin valitsemassa kokonaisuudessa.
Luostarin pääelinkeino on matkailu, jota taidenäyttely tukee.
Luostarissa käy vuosittain kymmeniä tuhansia vieraita, ja luostarista muistutetaan, että kaikki tulot käytetään luostarin ylläpitoon ja kehittämiseen.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
