Schmallenberg-viruksen vasta-aineita Ahvenanmaalla
Ahvenanmaalaisessa nautakarjassa on todettu Schmallenberg-viruksen vasta-aineita. Eviran mukaan naudat ovat saaneet jossain vaiheessa virustartunnan.Schmallenberg-virus on voinut tulla Ahvenanmaalle virusta kantavien polttiaisten tai maahantuotujen märehtijöiden mukana, kerrotaan Elintarviketurvallisuusvirasto Evirasta. Virus ei tartu ihmisiin.
Naudoista otetut näytteet on otettu virustautiseurannassa syyskuun lopussa. Vasta-ainelöydösten perusteella viranomaiset eivät ryhdytoimenpiteisiin. Eläinten hoidosta voidaan sopia yhdessä paikallisen eläinlääkärin kanssa.
Evira tutkii Schmallenberg-viruksen tai vasta-aineiden varalta näytteitä, joita on otettu ennenaikaisesti poikineista tai maahantuoduista märehtijöistä. Lisäksi Etelä- ja Lounais-Suomen rannikon ja Ahvenanmaan karjoista nautojen virustautiseurantaan otetut näytteet tutkitaan vasta-aineiden varalta.
Schmallenberg-virus on Euroopassa uusi virus, joka todettiin viime syksynä Saksasta. Virusta tai sen vasta-aineita on todettu useissa Euroopan maissa, myös Tanskassa ja Ruotsissa.
Virus tarttuu märehtijästä toiseen polttiaisten puremien välityksellä. Jos tartunta tapahtuu tiineyden aikana, virus voi häiritä sikiön kehitystä ja aiheuttaa niihin epämuodostumia. Aikuisilla eläimillä tartunta on yleensä oireeton tai voi esiintyä kuumetta, joskus ripulia ja maidontuotanto laskee.
http://www.evira.fi
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


